Propust u proceduri? / Talijanu 2008. na granici oduzeli 118.495 eura u gotovini i čekove, jer nije prijavio carinicima. Sad tuži

Image
Foto: Thinkstock

Prošao je sve sudske instance u Hrvatskoj i sad je na Europskom sudu za ljudska prava. Nije uspio dokazati zakonito porijeklo novca. Ali...

8.10.2022.
9:20
Thinkstock
VOYO logo

Europski sud za ljudska prava otvorio je mogućnost da 70-godišnji talijanski poduzetnik Libero Pascale od Hrvatske traži povrat 20.000 eura u kešu i 98.495 eura u čekovima koji su mu prije 14 godina u rujnu 2008. oduzeti jer ih nije prijavio carinicima na granici, donosi Večernji list.

U članku se objašnjava da se za taj prekršaj mogla izreći kazna do najviše 50.000 kuna, ali da su njega tada kaznili minimalnom globom od 5000 kuna, plus što su mu oduzeli gotovinu i čekove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Sabor odlučio /

Evo koliko novca smijete prenijeti preko granice bez prijave

Image
Sabor odlučio /

Evo koliko novca smijete prenijeti preko granice bez prijave

Talijanski državljanin se žalio. No, u svibnju 2012. žalba mu je odbijena, a u rujnu 2016. odbijena mu je i ustavna tužba. Vlada RH obrazlagala je da čekovi nisu imali sve elemente da bi bili valjani pa je Pascale uzvratio logičnim protupitanjem zašto su mu onda oduzeti, kao i da su izdani od talijanskih banaka pa u Italiji vrijede.

ESLJP je zaključio da je Vlada trebala dokazati da su čekovi nenaplativi u Italiji, ali dokaz o tome nisu pružili. ESLJP je zaključio da su hrvatska tijela oduzela gotovinu i čekove kako bi utvrdili je li počinjen prekršaj ili kazneno djelo pranja novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prekršajnom postupku utvrđeno je da nije uspio dokazati zakonit izvor novca, ali nije pokrenut kazneni postupak za pranje novca. U odnosu na minimalnu kaznu, ESLJP je ocijenio da je oduzimanje tolike gotovine i čekova nerazmjerno. Uz zahtjev da mu se sve vrati Pascale je tražio i 10.454 eura za troškove postupka, navodi dalje Večernji list.

Ali, ESLJP je primijetio da može podnijeti zahtjev za obnovu prekršajnog postupka, a državni odvjetnik zahtjev za zaštitu zakonitosti zbog povrede ljudskih prava, pa da je onda najprikladniji način ispravljanja povrede preotvaranje postupka u Hrvatskoj. Dosudili su mu 2250 eura u račun troškova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo