KRISTIANOVI RODITELJI ŽELE PRAVDU: / Mladić je bio bolestan, ali sud za njega nije imao milosti; Umro je u zatvorskoj bolnici

Image

Roditelji Kristiana Vukasovića nastoje dokazati da se s njihovim teško bolesnim sinom nije postupalo na primjeren način na sudu i u zatvoru, a krive i zatvorsku bolnicu u Zagrebu

9.3.2021.
9:05
VOYO logo

Na Općinskom sudu u Zadru u utorak počinje pripremno ročište za sudski proces u kojem roditelji 18-godišnjeg Kristiana Vukasovića za njegovu smrt terete upravu zatvora na splitskim Bilicama, Općinsko državno odvjetništvo i Općinski sud u Splitu te Bolnicu za osobe lišene slobode u Zagrebu, javlja 24sata.

Obitelj Vukasović želi dokazati da se s njihovim sinom nije postupalo u skladu s njegovom dobi i psihofizičkim stanjem tijekom istrage, suđenja i boravka u istražnom zatvoru zbog podmetanja četiri požara u blizini njihove kuće u Jesenicama pored Omiša. Naime, mladi je Kristian potkraj ožujka 2019. u dva dana potpalio četiri požara u kojima je stradalo nisko raslinje i nekoliko maslina. Ubrzo je i pritvoren zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je sve priznao, sudac Općinskog suda u Splitu, Mario Franetović mu je tog ljeta dosudio osam mjeseci bezuvjetnog zatvora. Početkom kolovoza, dok je boravio u zatvoru na splitskim Bilicama, Kristian je u komatoznom stanju prebačen u KBC Split, gdje je nakon dvadesetak dana preminuo. Obdukcija je pokazala kako je umro "prirodnom smrću, najvjerojatnije zbog zatajenja srca uslijed iznenadnog zastoja odnosno zloćudne aritmije."

Teški invaliditet trećeg stupnja

Kristianovi životni problemi počeli su već na njegovu porođaju, kada je bez kisika, što je dovelo do oštećenja na mozgu. Kasnije su mu dijagnosticirani ADHD, hiperaktivnost, poremećaj ponašanja i emocija, astma, metabolički sindrom te poremećaj piromanije, a 2012. je završio i na psihijatriji. Prema nalazu i mišljenju Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, koji datira još od ranije, Kristian "zbog mentalnih i tjelesnih oštećenja ima teški invaliditet trećeg stupnja zbog kojeg ima pravo na pomoć i njegu u punom opsegu", što znači da mora imati nečiju pomoć čitava 24 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ništa od navedenog, kao ni činjenica da je riječ o mlađem punoljetniku koji prethodno nije bio kažnjavan, nisu uvjerili suca Franetovića da primijeni Zakon o sudovima za mladež te da za palež dobije blažu sankciju ili smještaj na psihijatriji. Takvu su kaznu mogli tražiti njegov branitelj po službenoj dužnosti Dino Radić, tužiteljstvo, pa i sami sud, no nitko ništa nije poduzeo.

Samoozljeđivao se?

Zbog svog je narušenog zdravlja, Kristian od ožujka do kolovoza čak triput prebačen s Bilica u zatvorsku bolnicu u Zagrebu, gdje je ukupno proveo mjesec i pol dana, ali bez rezultata. Svaki put bi ga vratili u ćeliju, gdje su ga, prema riječima tadašnjeg ministra pravosuđa, Dražena Bošnjakovića "pazili cimeri". Pitanje je kako su ga pazili kada je on u komatoznom stanju prebačen u bolnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tom je događaju tužiteljstvo obaviješteno tek mnogo kasnije, a istražni je zatvor Kristianu ukinut svega nekoliko dana prije njegove smrti, dok je u kritičnom stanju ležao na bolničkom odjelu. Ozljede koje su mu otkrivene na pregledu u bolnici pripisane su "sklonosti samoozljeđivanju", a ispitivanje svih okolnosti prepušteno je pravosudnim policajcima iz zatvora. Državno odvjetništvo je istraživalo cijeli slučaj, no "nakon provedenih izvida nije potvrđeno postojanje osnovane sumnje da bi bilo počinjeno kazneno djelo za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti".

Ipak, lanac tih propusta doveo je do Kristianove smrti i toga da njegovi roditelji tužbom moraju preispitivati postupke domaćeg pravosuđa i kaznenih institucija. Njih u tom procesu zastupa poznati splitski odvjetnik Vinko Ljubičić, koji je već najavio svjedočenje Kristianovih cimera iz zatvora za koje je upitno jesu li u ranijoj istrazi i hoće li na suđenju reći istinu. Vukasovići od države traže 700.000 kuna, no ističu da nije riječ o novcu, već o pravdi. Čini se, naime, kako je ovo jedini sudski postupak koji će se održati u ovom tragičnom slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo