OPET SE OVO DOGAĐA / Nijemci u Umagu ostavili sedmomjesečnu bebu 45 minuta u autu, po gradu šetali kolica i psa: Temperatura od 20 u autu za čas se penje na 30 stupnjeva'

Građani koji primijete dijete zaključano u autu trebaju pozvati hitnu pomoć, pokušati ga izvući, davati mu vode na usta i staviti ga u rashlađenu prostoriju

9.6.2022.
20:37
VOYO logo

Njemački državljani koji su u Umagu na 45 minuta ostavili sedmomjesečnu bebu zaključanu u automobilu privedeni su i pušteni s kaznenom prijavom. Bebu su spasili vatrogasci i to na dojavu prolaznice koja je čula djetetov plač.

Image
'BEZ OKLIJEVANJA SMO RAZBILI STAKLO' /

Beba ostala u zaključanom automobilu, spasili ju umaški vatrogasci: 'Sigurno se pitate gdje su u toj priči roditelji'

Image
'BEZ OKLIJEVANJA SMO RAZBILI STAKLO' /

Beba ostala u zaključanom automobilu, spasili ju umaški vatrogasci: 'Sigurno se pitate gdje su u toj priči roditelji'

Srećom, s bebom je sve u redu, iako se liječnici hitne pomoći, naročito ljeti, susreću sa sličnim prizorima, koji ne završe uvijek dobro. Djeca u pregrijanim vozilima mogu umrijeti, ali i doživjeti toplinski udar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neugodne temperature

Naime, ako je vanjska temperatura 26 stupnjeva, u automobilu će za svega desetak minuta porasti za 32 stupnja. Za pola sata, živa u termometru se penje i na 50 stupnjeva. Zato treba biti oprezan.

"Nama ugodnih 20 stupnjeva, u automobilu vrlo brzo može doseći i 30 stupnjeva, a ako su temperature više kao što su bile prethodnih dana, temperatura će vrlo brzo doseći 50 stupnjeva. Djeca imaju slabije termoregulacijske mehanizme od odraslih tako da će oni vrlo brzo postati iscrpljeni i dehidrirani, a mogu i razviti simptome toplinskog udara“, objašnjava za RTL liječnica pulske hitne pomoći, Petra Maras.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom se javlja cijeli niz simptoma. "Dijete će se prvo početi jako znojiti, bit će crveno i rast će mu temperatura, a kada dođe do samog toplinskog udara temperatura će biti preko 40 stupnjeva, dijete će biti suho. Tada su mogući poremećaji svijesti, zatajenja organa, čak koma, pa i smrt“, kazala je liječnica.

Takve je simptome opisao za Dnevnik.hr i umaški vatrogasac Boris Milić koji je spašavao dijete iz usijanog auta. "Dijete je bilo zatvoreno u autu, izgledalo je jako znojno, jako crveno i zagrijano, odmah smo razbili staklo na autu i izvadili bebu", rekao je Milić, a Marko Šorgo, koji je bebu i izvadio iz auta je dodao: "Dugo je trajalo za mene. Hitna je došla odmah, ali meni je trajalo dosta, vrijeme nikako nije prolazilo. Beba je vrištala i nije bilo lako."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijedni savjeti

Liječnica je podijelila i nekoliko savjeta što građani trebaju učiniti ako pronađu dijete zaključano u autu. "Potrebno je pozvati Hitnu pomoć i pokušati ga izvući. Ako je dijete pri svijesti treba mu davati vodu na usta, staviti ga u neku rashlađenu prostoriju, omogućiti ventilaciju i pričekati pomoć“, savjetovala je doktorica Maras.

Točno to su učinili umaški vatrogasci. Milić je rekao da su bebu smjestili u hlad sve do dolaska hitne pomoći. Vatrogasci JVP Umag također su dali nekoliko vrijednih savjeta. Napominju roditeljima da ostave mobitel ili nešto na sjedalu što će ih podsjetiti da se moraju okrenuti iza i vidjeti dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo