Crkva pravi svoju kafanu u Kovilju? (FOTO) (VIDEO)

Kultna čarda "Na kraj sveta" biće iseljenja nakon 65 godina da bi manastir Kovilj mogao da služi svoje specijalitete

6.3.2013.
9:07
VOYO logo

Nakon 65 godina držanja kultne koviljske čarde "Na kraj sveta" porodica Varenika biće do Uskrsa izbačena iz kafane, a ljubitelji vojvođanskih čardi ostaće bez još jednog boemskog mesta u Srbiji.

Naime, kafana se nalazi na zemljištu manastira Kovilj, koje je pre nekoliko godina vraćeno restitucijom, a starešine manastira odlučile su da kafana više ne može da radi. Bar ne u izdanju u kojem je pamte mnogi boemi i ljubitelji čardi po Vojvodini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova kafana poznata je po tome što u njoj "nema civilizacije", i stvarno imate utisak da ste na kraj sveta.

Dobila je ime zbog toga što se put koji vodi do nje, tu i završava. S obzirom da nema ni struje, ni vodovoda ni kanalizacije, a i s obzirom da je prva kuća od nje udaljena nekoliko kilometara, logično je bilo da je nazovu "Na kraju sveta".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Porodica Varenika ovu kafanu održava već 65 godina, a Đorđe Đoka Varenika kaže za Trojku da im je nedavno iz manastira Kovilj rečeno da se isele.

- Nama su dali rok da se iselimo do Uskrsa. Nismo dobili ništa pisano, već su nam samo usmeno to saopštili. Niti je bilo nekog razgovora niti bilo šta slično. I šta da radim, prihvatio sam. Jako mi je žao gostiju i svih onih koji su voleli ovde da dolaze. I jako sam razočaran - kaže Varenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da je on manastiru uredno plaćao zakup ovog mesta, isto kao što je njegov otac plaćao zakup zemljoradničkoj zadruzi Kovilj, dok je čarda i zemlja pripadala njima.

Međutim, Varenika kaže da mu niko iz manastira nije čak ni ponudio da plaćanje rente ili da se iznos eventualno poveća. Jednostavno, samo je izbačen bez mnogo priče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je davalo čar mestu je bilo upravo to što se sve odvijalo u potpuno prirodnim uslovima, kao pre 200 godina kada je čarda i napravljena.

Nije bilo svetla, već su koristili sveće, a zimi se prostor grejao starim šporetom na drva na kojem se uvek kuvala riblja čorba ili neki drugi riblji specijalitet, po čemu je čarda i postala poznata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malo je poznato i to da je otac Đoke Varenike bio jedan od najboljih kuvara riblje čorbe na Balkanu, pa je čak dobio i mnoga međunarodna priznanja.

Varenika tvrdi da manastir sada hoće da renovira celo mesto i da dovede struju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Nisam siguran da li će zadržati stari duh čarde. Ne znam ko će sada držati kafanu, a navodno manastir ima nameru da tu služi svoje specijalitete. Mene nisu ni pitali da li bi to radio, ali sad sam toliko razočaran da ne bi pristao čak i kada bi mi rekli da nastavim sa čardom. Ja sam čovek penzioner, možda ću se snaći i otvoriti nešto na nekom drugom mestu, ali o tome još nisam razmišljao - kaže Varenika.

Inače, u ovu čardu dolazili su mnoge poznate ličnosti poput Mike Antića, Ive Andrića, Emira Kusturice, Mire Banjac, Dragana Nikolića, pa je čak i Aleksandar Vučić bio pre nekoliko godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kafani se desilo i mnogo anegdota, pa je tako čuveni oskarovac Broderick Crawford prvi put napio od rakije dudare.

- Sećam se da je bilo neko snimanje u Novom Sadu a neko ga je doveo na čardu. Onda se to veče napio od rakije dudare, prvi put u životu. I mnogo mu se dopala. Sutradan su ga svi sa snimanja tražili, a našli su ga pijanog kako spava ispod nekog drveta - ispričao nam je Varenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je samo jedna od uspomena koju će zapamtiti boemi koji su dolazili "Na kraj sveta", ali nažalost verovatno se više slične stvari neće nikada desiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo