OSUĐEN PO STAROM ZAKONU / Bloger ipak ne ide u zatvor

Image

U slučaj vukovarskog blogera i novinara umiješao se DORH te podnio zahtjev za zaštitu zakonitosti. Naime, prema izmijenjenom Kaznenom zakonu za klevetu više nije moguće dobiti kaznu zatvora.

19.10.2009.
16:03
VOYO logo

ZAGREB - Državno odvjetništvo stalo je u obranu vukovarskog novinara i blogera Damira Fintića, koji je zbog klevete na internetu trebao ići u zatvor, te je pred Vrhovnim sudom podignulo zahtjev za zaštitu zakonitosti jer smatra da su redoviti sudovi presudama protiv blogera prekršili Kazneni zakon.

Naime, iz DORH-a poručuju da prema izmijenjenom Kaznenom zakonu, za kazneno djelo klevete više nije moguće dobiti kaznu zatvora, nego samo novčanu kaznu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga u DORH-u zaključuju da je na Fintićevu štetu povrijeđen zakon jer su primijenjene odredbe koje se ne mogu primijeniti, a odlukom o zatvorskoj kazni sud je prekoračio zakonsku ovlast.

Podsjetimo, Fintića su za duševne boli i klevetu tužili bivši vukovarski gradonačelnik Vladimir Štengl i njegova supruga kada su prije tri godine na stranici vukovarac.net objavljeni tekst i uvredljivi komentari čitatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fintić je, naime, kreirao tu stranicu, ali nije autor uvredljivog teksta kojeg je postavila anonimna osoba. Ipak, na temelju te prijave je dva puta novčano kažnjen. Kako nije platio kazne, morao je ići u zatvor dvaput po 20 dana. Zbog komentara protiv Štengla kažnjen je i s četiri mjeseca zatvora uvjetno.

Iako nisu sudjelovali u navedenim postupcima, jer se kazneni progon za klevetu ne poduzima po službenoj dužnosti, već se pokreće privatnom tužbom, u Državnom odvjetništvu su se odlučili umiješati nakon napisa u medijima da će Fintić od 27. listopada biti prvi osuđenik koji će zatvorskom kaznom služiti kaznu zbog klevete počinjene na internetu te da takav slučaj nije zabilježen u europskim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utvrdi li Vrhovni sud da je zahtjev za zaštitu zakonitosti osnovan, može preinačiti pravomoćnu odluku ili ju ukinuti u cijelosti ili djelomično.

Zahtjev za zaštitu zakonitosti izvanredni je pravni lijek protiv pravomoćnih presuda koji stoji na raspolaganju glavnom državnom odvjetniku, a može se podignuti protiv sudskih odluka donesenih u postupku kojima se krše temeljna ljudska prava i slobode zajamčene ustavom, međunarodnim pravom ili zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo