neodgovorni roditelji / Bake i djedovi će sa svojim mizernim mirovinama plaćati alimentacije

29 milijuna kuna država godišnje plati za uzdržavanje djece umjesto onih koji ne plaćaju alimentaciju. No, od sljedećeg mjeseca, stupanjem na snagu novog Obitelsjkog zakona, grešku dvije trećine nesavjesnih roditelja morat će ispravljati njihovi roditelji. Ako ne plaća mama ili tata, baka ili djed plaćat će alimentaciju!

11.8.2014.
18:42
VOYO logo

Dok se unuci igraju, baka Mara strpljivo ih čuva. Priznaje kako bi ih čuvala i pomagala sinu i kad bi se dogodilo da u slučaju razvoda on ne plaća alimentaciju, pa sud odluči da ona plaća umjesto njega.

"To mi je u redu. Za tu djecu treba prenijeti odgovornost na baku i djeda isto. Ako se zna da mi je mirovina 2.000 kuna, ne može mi uzeti cijelih 2.000. Vjerojatno postoji odredba koju količinu treba dati", rekla je Mara Grgasović iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bake i djedovi plaćaju alimentaciju, kada to ne čine njihova djeca, u sudskoj praksi nije novost. Djed Blaž Fućak iz Njivica sve bi dao za svoje unuke, no takvu zakonsku odluku ne smatra posve pravednom.

"Nije pošteno, penzije su male", priznao je Blaž Fućak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da čak dvije trećine roditelja ne plaća uzdržavanje djeteta nakon razvoda. Ne zato što nemaju novca nego jer jednostavno ne žele. Potvrđuju to i u udruzi samohranih roditelja.

"To je pitanje imovine jer dosta sinova i kćeri je prebacivalo imovinu na svoje roditelje. Dakle, stanove, kuće, aute, samo da bi oni primarno izbjegli plaćanje alimentacije", pojasnila je Iva Jovović iz Udruge samohranih roditelja LET.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, za razliku od roditelja koji minimalno na mjesec moraju plaćati 937 kuna za dijete do 6 godina, 1.103 kune za dijete od 7 do 12 godina te 1.213 kuna za tinejdžere do punoljetnosti, bake i djedovi mogu plaćati i manje.

"Sud je dužan utvrditi materijalnu mogućnost bake i djeda te u skladu s njihovim mogućnosti odrediti visinu uzdržavanja", istaknula je odvjetnica Nataša Pećarević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su te mogućnosti nikakve, uskače država. Centri za socijalnu skrb prošle su godine donijeli čak 2.470 odluka o privremenom uzdržavanju djeteta.

"29 milijuna kuna mi plaćamo godišnje za one obveznike uzdržavanja koji nažalost ne izvršavaju sudske odluke", izjavio je pomoćnik ministrice za socijalnu politiku i mlade Hrvoje Sadarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, samo s polovinom minimalnog iznosa, pa za dijete do 6 godina država plaća oko 465 kuna.

Novim Zakonom o privremenom uzdržavanju koji stupa na snagu prvog rujna, skraćen je rok pa će se već nakon 3 mjeseca neplaćanja alimentacije odlučivati o privremenom uzdržavanju koje traje najviše tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo