BLIZU SVEMIRSKIH VISINA: / Divovski cepelin leti i do pola godine na solarni pogon

Image
Foto: Twitter

Kineski cepelin Yuanmeng (San) krenuo je na svoje prvo putovanje, poletivši iz Xilinhota u unutrašnjoj Mongoliji kako ti testirao sve sustave i sposobnosti.

25.10.2015.
10:40
Twitter
VOYO logo

Velika duljina broda u skladu je s podjednako ogromnom ukupnom veličinom. Kada je Yuanmeng potpuno napuhan, volumen mu je oko 18.000 kubičnih metara. Letjelica je visoka 22 metra, i može nositi teret težine između 4,5 i 6,3 tone.

Yuanmeng koristi helij za dizanje, a glavni izvor energije za njegovu elektroniku osiguravaju solarne ploče koje pokrivaju sredinu cepelinovog gornjeg dijela, a koje mu omogučuju veći stupanj samoodrživosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Noć i dan

"Područje blizu svemira dio je zemljine atmosfere između 20 i 100 kilometara visine. Visina i niska gustoća zraka stvaraju teškoće tradicionalnim zrakoplovima pri ulasku u to područje", izjavio je Yu Quan, akademik Kineske akademije Inžinjerstva. "Najveći izazov za zračni brod koji ide u te visine velika je temperaturna razlika između dana i noći".

Još nije jasno koja je točna namjena ove letjelice, ali kineski mediji navode da bi se mogao koristiti u svrhu kominikacija, jer je zračni brod opremljen sustavima za širokopojasnu komunikaciju, prijenos podataka, HD promatranje i prostorno snimanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada kada cepelini ponovo dolaze u upotrebu, ovaj puta na solarni pogon i sigurnijim helijem kao gorivom, pitamo se kada će krenuti i putničke verzije. Za šestomjesečno krstarenje iznad Zemlje sigurno bi bilo mnogo zainteresiranih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo