Kakva dominacija: Mercedes i dalje rastura

Britanski vozač Lewis Hamilton u Mercedesu pobjednik je treće ovosezonske utrke Formule 1 - Velike nagrade Bahreina.

6.4.2014.
19:42

Kao i prije tjedan dana u Maleziji, Hamilton je slavio ispred momčadskog kolege Nice Rosberga, ali ovaj put sa samo sekundom prednosti i to nakon što je odradio nekoliko sjajnih bitaka s njim na stazi Sakhir.

Rosberg je krenuo s pole-positiona, ali ga je Hamilton prestigao odmah nakon starta. U 19. se krugu Nijemac uspio ubaciti ispred momčadskog kolege, ali mu je Hamilton vrlo brzo uzvratio, a ostao je na vrhu i nakon što su obojica bili u boksu.

Novo se veliko uzbuđenje dogodilo u 42. krugu kada se Pastor Maldonado (Lotus) zabio u Estebana Gutierreza. Bolid Saubera je poletio u zrak, preokrenuo se, ali srećom za Gutierreza završio na kotačima. Na stazu je moralo sigurnosno vozilo, a nakon njegova povlačanje je Rosberg još jednom napao Hamiltona, ali neuspješno.

Britanac je tako došao do druge pobjede ove sezone i 24. u karijeri čime se izjednačio s legendarnim Juanom Manuelom Fangijem i ušao u Top 10 svih vremena. U ukupnom poretku, međutim, i dalje ima 11 bodova zaostatka za Rosbergom.

Treći je u Bahreinu bio Sergio Perez koji je tako Force Indiji donio prvo postolje nakon 2009. godine. Četvrto je mjesto uhvatio Daniel Ricciardo (Red Bull) koji je zbog kazne startao tek s 13. mjesta, ali se uspio probiti prema vrhu, a na tom je putu prestigao i momčadskog kolegu i aktualnog svjetskog prvaka Sebastiana Vettela koji je završio šesti. Između njih se ugurao Nico Hülkenberg (Force India).

Slab dan su imali vozači Ferrarija Fernnando Alonso i Kimi Räikkönen koji su zauzeli tek deveto, odnosno deseto mjesto. Za razliku od njih, McLaren je ostao bez ijednog boda, jer ni Jenson Button ni Kevin Magnussen nisu uspjeli završiti utrku.

2. Force India 44

3. McLaren 43 Venezuelanski vozač F1 momčadi Lotusa Pastor Maldonado kažnjen je s pet mjesta lošijom startnom pozicijom u odnosu na mjesto koje osvoji na službenom kvalifikacijskom treningu za Veliku nagradu Kine.

Suci su kaznili Maldonada pomicanjem unatrag u utrci koja je na rasporedu 20. travnja budući da su ga proglasili krivim za sudar s Estebanom Gutierrezom na Velikoj nagradi Bahreina.

Sudar se dogodio u 41. krugu kada je Maldonado, izlazeći iz pit-lanea, pokupio Estebana Gutierreza čiji se bolid zakotrljao izvan staze, ali je srećom ostao neozlijeđen.

Zbog incidenta je Maldonado u utrci kažnjen s deset sekundi kazne, a dobio je i tri kaznena boda na svojoj super-licenci.