Sačuvani ostaci Kristove trnove krune čuvaju se na samo dva mjesta u svijetu, u Parizu i u Pagu. Tri trna nalaze se u pariškoj katedrali Notre Dame, a jedan je sveti trn 1443. donesen na Pag i od tada ga čuvaju paške benediktinke u svome samostanu Svete Margarete.
Nakon Drugoga svjetskog rata prekinutu tradiciju nošenja trna u ophodnoj procesiji oko grada Pažani su krenuli obnavljati 2019. godine, ali te prve godine je veliki pljusak spriječio procesiju, a dvije iduće godine COVID mjere. Župnik Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Pagu Don Božo Barišić ispričao je što relikvija trna Isusovog znači Pažanima:
"I, evo, sad još jedan pokušaj obnove svega toga. I ljudi su radosni, ljudima to u ovom gradu predstavlja nešto. Nama je želja da to bude prezentirano i široj javnosti, jer ljudi, nažalost, ne znaju što baštinimo, što čuvamo i što imamo."
Objasnio je i porijeklo relikvije, barem njeno pretposljednje poglavlje: "Pristigao je taj dar, Sveti trn, kao dar franjevca Ivana Tunjića njegovoj sestri benediktinki koja je polagala monaške zavjete."
Nastavak tradicije na Pagu dočekala je Nikolina Radić i javila se uživo u program RTL-a Danas kako bi opisala i sa svoje strane što ova procesija znači Pažanima. Javila se u trenucima (srijeda predvečer) kad su Pažani krenuli u ophodnju oko grada.
"Ona Pažanima znači jako puno. Relikvija, Sveti trn, u Pag je stigla 1443., već 1445. počeli su se štovati na ovakav način, procesijom. I ta procesija se događala punih 500 godina, sve do 1945. A onda je nakon Drugog svjetskog rata ukinuta", ispričala je RTL-ova Nikolina Radić.
Direktorica Turističke zajednice Grada Paga Vesna Karavanić u tome vidi i novi brend ovog gradića.
"TZ Grada Paga u svom programu rada ima razvoj vjerskog turizma. Ovo nam je, volim reći, kao da smo otvorili jednu zlatnu škrinjicu sa zlatom i blagom Grada Paga koje on posjeduje", kazala je, konstatiravši da je riječ i o kulturnoj baštini.
Uz Trn je vezano vjerovanje da, kako izgleda na dan štovanja, da će takva biti i godina.
"Trn ide uz rod vinove loze. Pažani su molili ispred Trna za svoj dobar urod. Također, u procesiji su blagoslivljali polja. Trn, ako je u doba procesije, ako je bio uspravan i čvrst, to je značilo da bi bila dobra godina. Ako bi bio nakrivljen i smežuran, značilo bi da godina baš neće biti dobra i plodna", objasnila je.
Cijeli prilog pogledajte ovdje: