EGIPAT OTVARA UKLETE GROBNICE GRADITELJA PIRAMIDA: / 'Neka ih krokodil napada u vodi, a zmije na tlu...'

Image

Egipatski arheolozi su otvorili za javnost ukleto groblje radnika koji su zidali piramide.

2.11.2017.
12:45
VOYO logo

Ovo je prvi put da je otvorena nakon 30 godina. Nalazi su stari 4500 godina, a smješteni su blizu piramida u Gizi.

U egipatskom Ministarstvu starina ističu kako nastoje obnoviti i otvoriti više arheoloških nalazišta kako bi unaprijedili turizam pa će u platou Gizi sagraditi centar za posjetitelje i popločiti sve putove prema i oko samih lokaliteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U novootvorenom području, osim grobova radnika su i grobovi nadzornika iz kraljevske palače. Arheolozi vjeruju kako je nadzornik zaštitio čitavo groblje kletvama i činima kako bi zaštitio grobove od oskvrnuća.

U knjizi "Dolina zlatnih mumija" arheolog Zahi Hawas navodi samo neke od primjera kletvi kojima su zaštićeni grobovi graditelja: "Svima koji uđu u grobnice i čine zlo grobu i unište ga - neka ih korkodil napada u vodi, a zmije na zemlji; neka nilski konj bude protiv njih u vodi, a škorpion na zemlji", prenosi Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grobnica Nefera Thietha, nadzornika izgradnje, svećenika bliskog kraljevskoj obitelji dobro je očuvana. Ima dva lažna ulaza i brojne natpise na zidovima.

Hawas, koji je radio za ministarstvo kada su grobnice otkrivene, opisuje i život radnika. Usprkos uvriježenom mišljenju kako su piramide gradili robovi, grobnicu za svog božanskog vladara radili su seljaci kojima je to bila i velika čast i dodatan izvor prihoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Seljaci iz okolnih sela i provincija su se izmjenjivali tijekom cijele godine. Bili su podijeljeni u skupine s nazivima poput Prijatelji Kufua, ili Pijanice iz Menaura, koje su se međusobno natjecale. Svaka skupina bila je podjeljena u pet philija, (grčki termin za pleme). U svim skupinama, plemena su se zvala jednako - prema drevnim egipatskim nautičkim nazivima poput pramac ili krma" objašnjava Hawas.

Svaka filija bila je podjeljena u skupine od 10, 20 ljudi koja je bila označena jednom hijeroglifom koji je predstavljao poticajne ideje poput života, ustrajnosti ili savršenstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo