Neviđeno! Njemačka ispustila 4:0 vodstvo protiv Švedske!

Nevjerojatnu su utakmicu punu golova odigrali Njemačka i Švedska na Olimpijskom stadionu u Berlinu u sklopu kvalifikacijske skupine C za plasman na SP-u Brazilu.

16.10.2012.
23:50

Nakon 55 minuta igre i gola Mesuta Özila izabranici Joachima Löwa su vodili 4-0, te se činilo da je susret riješen rezultatske neizvjesnosti. No, Šveđani potom zabijaju tri gola u razmaku od samo 15 minuta i dolaze na gol minusa 15-ak minuta prije kraja, a u trećoj minuti sudačke nadoknade Rasmus Elm donosi im jedan bod iz poluvoleja.

Miroslav Klose zabio je dva gola za Njemačku i približio se vječitom njemačkom rekorderu Gerdu Mülleru na samo gol zaostatka (67-68), a među strijelce Elfa upisao se i branič Arsenala Per Mertesacker. Kloseu je za pogotke asistirao Marco Reus.

Prvi je za Šveđane mrežu Manuela Neuera načeo Zlatan Ibrahimović glavom u 62. minuti, a potom su zabili i Mikael Lustig i Johan Elmander. Ono što posebno ide na dušu Neuera je drugi gol Lustiga koji je zabijen skroz iskosa s desne strane. Njemačkoj je ovo prvi put u povijesti (u 5 utakmica) da vodstvo od 4 gola razlike u susretu nije pretvorila u pobjedu.

U Zenici su nogometaši Bosne i Hercegovine nadigrali Litavce 3:0 u svom četvrtom nastupu u G-skupini. Edin Džeko i Miralem Pjanić upisali su po gol i asistenciju, dok je strijelac prvog pogotka na utakmici bio Vedad Ibišević. Bosanci s deset bodova trenutačno predvode ljestvicu svoje skupine.

Uvjerljivo su, 4:1 pobjedom, Bukurešt napustili Nizozemci. Momčad Louisa van Gaala pokazala se prejakom za domaćine povevši već zarana 2:0 pogocima napadača PSV-a Jeremaina Lensa i 20-godišnjeg braniča Feyenoorda Rolanda Martinsa Indija. Nakon što je Ciprian Marica smanjio na 2:1, Rafael van der Vaart i Robin van Persie zaključili su priču. Nizozemci predvode skupinu D s maksimalnim učinkom: 12 bodova iz četiriju dvoboja i gol-razlikom 13:2.

U skupini C Italija je na San Siru u Milanu s 3:1 savladala Dansku iako je od 46. minute igrala bez isključenog Pabla Osvalda. Zabili su za AzzurreRicardo Montolivo, Daniele de Rossi i Mario Balotelli, dok je za Dance poentirao William Kvist.

Italija je sada neporažena u posljednje 34 kvalifikacijske utakmice za SP ili Euro, pri čemu je ostvarila 27 pobjeda uz 7 remija. Kažimo i da je Balotelli gol zabio u trenucima dok su Talijani igrali s igračem manje, a bio mu je to peti gol u 15. nastupu za reprezentaciju u prvom nastupu od finala Eura u Ukrajini i Poljskoj.

U skupini D Mađarska je ostvarila treću pobjedu savladavši u Budimpešti Tursku 3:1 i probila se na drugo mjesto skupine s tri boda manje od stopostotne Nizozemske.

U skupini E Albanija je golom Odisea Roshija u Tirani s 1:0 savladala Sloveniju, dok je Švicarska slavila na gostovanju kod Islanda na Reykjaviku 2:0 golovima Tranquilla Barnette i Marija Gavranovića.

Olivier Giroud pretvorio je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena ubacivanje Francka Riberyja s lijeve strane 16-erca u gol za konačnih 1:1 u srazu španjolskih i francuskih nogometaša...

Pogodio je Arsenalov napadač glavom točno 364 sekunde nakon što je ušao u igru u dvoboju I-skupine, realiziravši kontranapad nakon što su aktualni dvostruki europski i svjetski prvaci izgubili loptu na svojoj polovici terena.

Bio je to prvi domaći remi Španjolaca u natjecateljskoj utakmici od identičnog remija protiv Srbije i Crne Gore u rujnu 2005. godine. Igrale su se tada također kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, a nesretan je također bio stadion Atletico Madrida. Time je ujedno prekinuta serija od 24 uzastopne pobjede najjače reprezentacije na svijetu u kvalifikacijama za najveća natjecanja (Euro i SP).

U vodstvo je momčad Vicentea del Bosquea ovaj put došla u 25. minuti pogotkom Sergija Ramosa na asistenciju Pedra Rodrigueza. U 38. je minuti njemački sudac Felix Brych na signal svog pomoćnika poništio regularan pogodak gostiju, točnije Jeremyja Meneza, zbog nepostojećeg zaleđa.

Četiri minute kasnije Arsenalov je stoper Laurent Koscielny skrivio 11-erac za domaće nakon što je u 16-ercu poput amatera pokosio Pedra. Udarac s bijele točke nije realizirao Cesc Fabregas. Točnije, pročitao ga je sjajni Tottenhamov vratar Hugo Lloris, koji je tako Francuzima obranio i drugi 11-erac u drugoj kvalifikacijskoj utakmici zaredom. Učinio je to i prošlog mjeseca pri 3-1 domaćoj pobjedi nad Bjelorusima.

Momčad Didiera Deschampsa inače je prvi udarac prema golu Ikera Casillasa uputila u 33. minuti utakmice. Zato su deset od 11 udaraca prema Casillasu Francuzi uputili u drugom poluvremenu.

Već nakon desetak minuta igre Španjolcima se ozlijedio David Silva (gležanj), dok je u 50. minuti zbog problema sa zadnjom ložom travnjak morao napustiti i Alvaro Arbeloa.

Treneru Real Madrida Joseu Mourinhu neće se svidjeti niti što se Francuzima u 87. minuti ozlijedio Karim Benzema. U sudaru sa Sergijom Busquetsom stradalo je Francuzovo lijevo koljeno. Upravo umjesto njega u igru je ušao Giroud. Skupina I Bjelorusija – Gruzija 2-0 (Bressan 6, Dragun 28) Španjolska – Francuska 1-1 (Ramos 25 / Giroud 90+4)

Redoslijed: 1. Španjolska 7 (3), 2. Francuska 7 (3), 3. Gruzija 4 (4), 4. Bjelorusija 3 (4), 5. Finska 1 (2) skupina B Italija - Danska 3-1 (Montolivo 33, De Rossi 37, Balotelli 54 / Kvist 45) Češka - Bugarska 0-0 Redoslijed: 1. Italija 7 bodova (3 utakmice), 2. Bugarska 6 (4), 3. Češka 5 (3), 4. Armenija 3 (3), 5. Danska 2 (2), 6. Malta 0 (3)

skupina C Njemačka - Švedska 4-4 (Klose 8, 15, Mertesacker 39, Özil 56 / Ibrahimović 62, Lustig 64, Elmander 76, Elm 90+3) Austrija - Kazahstan 4-0 (Janko 24, 63, Alaba 71, Harnik 90+3) Ovčji Otoci - Irska 1-4 (Hansen 68 / Wilson 46, Walters 53, Justinussen 73-ag, O'Dea 88) Redoslijed: 1. Njemačka 10 (4 utakmice), 2. Švedska 7 (-1), 3. Irska 6 (-1), 4. Austrija 4 (-1), 5. Kazahstan 1, 6. Ovčji otoci 0 (-1)

skupina D Mađarska - Turska 3-1 (Koman 31, Szalai 50, Gera 57-11m / Erdinc 22) Andora - Estonija 0-1 (Oper 57) Rumunjska - Nizozemska 1-4 (Marica 41 / Lens 9, Indi 29, Van der Vaart 44-11m, Van Persie 86) Redoslijed: 1. Nizozemska 12, 2. Mađarska 9, 3. Rumunjska 9, 4. Turska 3, 5. Estonija 3, 6. Andora 0

skupina E Albanija - Slovenija 1-0 (Roshi 36) Island - Švicarska 0-2 (Barnetta 66, Gavranović 79) Cipar - Norveška 1-3 (Aloneftis 42 / Hangeland 44, Elyonoussi 81-11m, King 83) Redoslijed: 1. Švicarska 10, 2. Norveška 7, 3. Albanija 6, 4. Island 6, 5. Slovenija 3, 6. Cipar 3

Skupina F: Rusija – Azerbajdžan 1-0 (Širokov 84-11m) Izrael – Luksemburg 3-0 (Hemed 14, 48, Vasat 36) Portugal – Sjeverna Irska 1-1 (Helder Postiga 79 / McGinn 30)

Redoslijed: 1. Rusija 12 (4), 2. Izrael 7 (4), 3. Portugal 7 (4), 4. Sjeverna Irska 2 (3), 5. Azerbajdžan 1 (3), 6. Luksemburg 1 (4)

skupina G Slovačka - Grčka 0-1 (Salpingidis 63) Latvija - Lihtenštajn 2-0 (Bulvitis 29, Gauracs 77) BiH - Litva 3-0 (Ibišević 28, Džeko 35, Pjanić 41) Redoslijed: 1. BiH 10, 2. Grčka 10, 3. Slovačka 7, 4. Litva 4, 5. Latvija 3, 6. Lihtenštajn 0