Sedmorici carinika i inspektoru, osumnjičenima za korupcijsku hobotnicu na Carini, Jadranka Mandušić, sutkinja istrage zagrebačkog Županijskog suda, odredila je istražni zatvor od mjesec dana. Njih osmorica – a riječ je o Milanu Galcu, Damiru Grmovšeku, Danijelu Klasiću, Milanu Forjanu, Alanu Miletiću, Zvonimiru Toldyju, Mariju Prelčecu i Žarku Vogrincu – sumnjiče se za udruživanje radi počinjenja kaznenih djela, zloporabu položaja i ovlasti, krivotvorenje službenih isprava i mito.
Prvoj šestorici istražni zatvor određen je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja djela, Prelčecu zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, a Vogrincu, inače inspektoru, zbog opasnosti od ponavljanja djela.
Iako je USKOK ukupno osumnjičio 57 osoba te podnio tri istražna zahtjeva, samo spomenuta osmorka završila je iza rešetaka. Ostali su pušteni na slobodu, nakon što su pred istražiteljima dali svoje iskaze.
Posljednja akcija USKOK-a i policije razotkrila je tako dobro uhodan posao koji je, ako je suditi prema imovinskom stanju osumnjičenika, trajao – godinama. Da je zovu novca teško odoljeti svjedoči primjer Marija Prelčeca, koji je 27. prosinca 2010. suspendiran zbog teške povrede posla – jer je primao mito. No suspenzija Prelčeca očito nije spriječila da se i dalje bavi dodatnim poslom, pa je tajnim mjerama uhvaćen kako traži i prima mito.
Dodatni 'posao' na Carini i za njega i za njegove kompanjone bio je dobro uhodan, o čemu svjedoči i način na koji se cijeli korupcijski mehanizam odvijao. Naime, roba široke potrošnje, poput namještaja ili autodijelova, preko granice je propuštana bez urednih papira. Da bi se to provelo u djelo, na graničnom prijelazu Maclju bilo je potrebno organizirati rad na način da oni koji su voljni za novac zažmiriti na nepravilnosti rade baš u trenutku kada sporna roba dođe na granicu.
Dobiveni novac korumpirani carinici i policajci dijelom su dijelili između sebe, dok je dio išao u tzv. smjensku kasicu. Valjda da bi i oni koji u trenutku raspodjele plijena nisu bili na poslu naknadno dobili svoj dio. Koliko su točno novca na ovakav način zaradili korumpirani carinici i policajci, za sada je nepoznanica jer ni policija ni USKOK nisu priopćili za koliko je točno oštećen državni proračun.
No, poznavajući način policijsko-tužiteljskog rada u ovim situacijama, ne treba ni sumnjati da će računi, kako osumnjičenika tako i njihovih obitelji, vrlo brzo biti pročešljani. I da će sve što na njima bude nađeno biti blokirano do završetka postupka. Drugim riječima, osumnjičenici će morati dokazati da pozamašnu imovinu koja se mjeri u velebnim kućama, imanjima i apartmanima na moru nisu zaradili na ilegalan način ili će u protivnom, u slučaju osuđujuće presude, ostati bez nje.
Vezani članci:
arti-201105070012006 arti-201105050817006