PITANJE VREMENA? / Znanstvenici su kod glodovaca otkrili novi koronavirus: Još ne prelazi na čovjeka, ali 2 faktora jako povećavaju rizik

Image
Foto: Wikipedia

Ako se uništavanje staništa pogoršava u budućnosti, mogli bismo natjerati nove koronaviruse izravno u naša kućanstva

6.6.2022.
11:47
Wikipedia
VOYO logo

Među švedskim voluharicama (Myodes glareolus), istraživači su identificirali široko rasprostranjeni i uobičajeni koronavirus koji su nazvali virus Grimsö, prema mjestu njegovog otkrića. Nije poznato je li novopronađeni virus na bilo koji način opasan za ljude; ipak, nalazi su dobar podsjetnik zašto moramo pratiti viruse divljih životinja, posebno one koje prenose životinje koje žive u našoj neposrednoj blizini.

"Još uvijek ne znamo kakve potencijalne prijetnje virus Grimsö može predstavljati javnom zdravlju. Međutim, na temelju naših opažanja i prethodnih koronavirusa identificiranih među voluharicama, postoji dobar razlog za nastavak praćenja koronavirusa među divljim glodavcima", kaže virolog Åke Lundkvist sa Sveučilišta Uppsala u Švedskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rašireni glodavci koje često srećemo

Voluharice su jedni od najčešćih glodavaca koji se nalaze u Europi. Njihovi se putevi često križaju s našom vrstom, a poznati su domaćini virusa Puumala, koji kod ljudi uzrokuje hemoragijsku groznicu poznatu kao nefropatija.  Kada traže utočište od nepovoljnih vremenskih uvjeta, poznato je da se voluharice skrivaju u ljudskim nastambama, a to povećava rizik od zaraze bolesti koju nose u našim kućanstvima.

Čak i prije nego što je počela pandemija COVID-19, Lundkvist i njegovi kolege pokušavali su pratiti bolesti divljih životinja među voluharicama, kako bi bolje predvidjeli kada bi se njihovi virusi mogli preliti. S obzirom na neumoljiv tempo klimatskih promjena i uništavanja staništa, prilično je izvjesno da će se naše interakcije s voluharicama samo povećati u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRVI SLUČAJ U SLOVENIJI: /

Domaći bijeli tvor pozitivan je na koronavirus. A znate li tko ga je zarazio? Njegov vlasnik

Image
PRVI SLUČAJ U SLOVENIJI: /

Domaći bijeli tvor pozitivan je na koronavirus. A znate li tko ga je zarazio? Njegov vlasnik

Između 2015. i 2017. istraživači u Uppsali ispitali su 450 divljih voluharica s mjesta zapadno od Stockholma pod nazivom Grimsö. Testirajući stvorenja na koronavirus, tim je otkrio novi betakoronavirus koji cirkulira u 3,4 posto uzorka.  Betacoronavirusi se obično nalaze među šišmišima i glodavcima, a kada preskoče na ljude, odgovorni su za izazivanje prehlade i respiratornih virusa poput SARS-CoV-2.

Ako smo išta naučili to je da trebamo pratiti divlje viruse

Novi virus voluharice još nije uhvaćen kako skače na ljude, ali ako nas je COVID-19 nečemu naučio, to je da nam je potreban pojačan nadzor bolesti divljih životinja kako bismo spriječili daljnje izbijanje.  Tijekom tri godine, istraživači u Švedskoj otkrili su nekoliko različitih virusnih sojeva virusa Grimsö koji kruže među populacijama voluharica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, drugi blisko srodni koronavirusi bili su široko rasprostranjeni među voluharicama u drugim dijelovima Europe, poput Francuske, Njemačke i Poljske, što sugerira da su ta stvorenja prirodni rezervoari bolesti. Vrlo divergentna priroda virusa Grimsö loš je znak. To ukazuje da se virus lako prilagođava novim domaćinima i staništima.  Različiti sojevi koji se nalaze u optjecaju mogli su izvorno potjecati od voluharica ili su mogli preskočiti s druge vrste.

"S obzirom na to da su voluharice jedna od najčešćih vrsta glodavaca u Švedskoj i Europi, naši rezultati pokazuju da bi virus Grimsö mogao naširoko cirkulirati među voluharicama i dodatno ukazuju na važnost nadzornog nadzora koronavirusa kod divljih malih sisavaca, posebno u divlji glodavci", pišu autori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uništavanje staništa tjera zaražene prema ljudima

Druge studije nedavno su upozorile da je ljudsko iskorištavanje divljih prostora izravno povećalo rizik od prelijevanja životinjskih bolesti na ljude. Taj je rizik bio posebno izražen među životinjama kao što su šišmiši, glodavci i primati, koje imaju obilne populacije i koje su se lako prilagodile ljudskom okruženju. Dok se glodavci i šišmiši dugo smatraju prenosiocima ljudskih bolesti, oni nisu jedine na koje stručnjaci za zarazne bolesti životinja moraju paziti.

Veći sisavci, poput divljih jelena, također su u bliskom kontaktu s ljudskom civilizacijom, a na sjeveroistoku Sjedinjenih Država otprilike 40 posto jelena bilo je izloženo SARS-CoV-2. Strah je u konačnici doveo do odstrela milijuna uzgojenih kuna kao preventivne mjere. Ali desetkovanje čitavih populacija životinja nije prihvatljivo rješenje, pogotovo u divljini. Stvaranje više ekoloških potresa samo će poslužiti daljnjem debalansu ekosustava, stresu više životinja i stvaranju više prilika za viruse. Stoga će poboljšani nadzor biti ključan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se loše vrijeme i uništavanje staništa pogoršavaju u budućnosti, mogli bismo natjerati nove koronaviruse izravno u naša kućanstva.

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo