Zemlje u razvoju proizvodit će najmanje dvostruko više elektroničkog otpada (e-otpada) od razvijenih zemalja već u idućih 6 do 8 godina.
Na to upućuju rezultati istraživanja Erica Williamsa i suradnika koje je objavio znanstveni časopis Environmental Science & Technology, a koje prenosi protal znanost.com.
Prema tom istraživanju, taj će se trend nastaviti i kasnije te su istraživači izračunali da će zemlje u razvoju do 2030. godine odbacivati 400-700 milijuna zastarjelih osobnih računala na godinu, dok će taj broj u razvijenim zemljama iznositi 200-300 milijuna.
Riječ je o 600 milijuna do milijardu računala na godinu.
Eric Williams i suradnici ukazuju na dramatičan porast u vlasništvu računala i ostalih elektroničkih uređaja u svim zemljama svijeta.
Istovremeno, tehnološka unapređenja skraćuju životni vijek potrošačkih elektroničkih proizvoda te se korisnici odlučuju za odbacivanje elektroničkih uređaja ranije nego ikada prije.
Taj trend izaziva globalnu zabrinutost o sigurnim načinima odlaganja e-otpada koji sadrži potencijalno otrovne tvari.
Namjera je istraživača, nakon što je otkrivena nova struktura globalne proizvodnje e-otpada, zajedno s njihovim gospodarskim i socijalnim posljedicama, potaknuti ozbiljno promišljanje o dosadašnjoj politici prema e-otpadu.