Bloomberg Businessweek donio je priču o laboratoriju u Moskvi u kojem tvrde da će, na tom putu, zamrznuti vaše tijelo za 36.000 dolara, a samo glavu za 12.000 dolara.
Oživjeti informacije u mozgu ili ih prenijeti u drugi
Jedini znak da se ondje nalazi kompanija koja se bavi kriogenikom (grana fizike koja istražuje pojave, svojstva tvari i učinke na niskim temperaturama) jest posuda od nehrđajućeg čelika na ulazu koja se koristi za transport mozga i stavlja se u veću posudu napunjenu tekućim dušikom.
Na taj način mozak ostaje očuvan dok znanost ne riješi par problema. Prvi je kako popraviti oštećenja koja nastanu njegovim zamrzavanjem, a drugi i važniji je kako doći do podataka u mozgu i sve ih ponovno oživjeti ili u nekom drugom mozgu ili ih učitati u kompjuter, piše Bloomberg Businessweek.
Ured je smješten u malom stanu koji je ujedno dom životnih partnera i suosnivača tvrtke KrioRus, Danile Medvedeva i Valerije Pride. Ondje 36-godišnji Medvedev i 56-godišnja Pride sjede svaki za svojim računalom pokušavajući dogovoriti prijenos mozga iz Španjolske u Rusiju.
Riječ je, kažu, o mozgu "vodećeg španjolskog kriogeničara" koji je nedavno umro.
''Ključna stvar je što na niskoj temperaturi prestaje molekularna i atomska aktivnost, tako da u suštini vrijeme stane'', kaže Medvedev.
Zamrzavanje cijelog tijela za 36.000 dolara
Najbolji je način za krioočuvanje da se sva voda u ljudskom tijelu zamijeni kemikalijom koja smrznuto tkivo pretvara u staklo. Taj se proces zove vitrifikacija i ima jedan veliki nedostatak - nitko ne zna kako ga obrnuti. No, Medvedev tvrdi da to i nije najvažnija stvar, Mnogo je važnije da se zamrzavanjem ne unište informacije. Uvjeren je da će se kad-tad otkriti kako obrnuti proces vitrifikacije.
O kriogenici je prvi pisao fizičar Robert Ettinger, a pet godina kasnije prvi je čovjek zamrznut. Danas je svjetski lider u kriogenici američka tvrtka Alcor Life Extension Foundation, osnovana 1972. u Scottsdaleu u Arizoni. KrioRus je danas jedina tvrtka koja se bavi krioočuvanjem izvan SAD-a. Do rujna ove godine, KrioRus je zamrzavanjem očuvao 51 čovjeka i 20 kućnih ljubimaca.
Cijena očuvanja cijelog tijela je 36.000 dolara, dok zamrzavanje samo glave košta 12.000 dolara. Naravno, cijena raste s troškovima transporta pa je, piše Bloomberg, najpovoljnije umrijeti na području Moskve.
"Starenje je bolest koja se može pobijediti"
U KrioRusu preminule pacijente pohranjuju u spremnike s dvostrukim stijenkama u jendom skladištu na periferiji Moskve. No, tvrtka ima plan uskoro preseliti u zgradu jednog fakulteta. Medvedev i njegova suradnica i partnerica Pride u potrazi za besmrtnošću također su na čelu i Ruskog transhumanističkog pokreta (RTM), organizacije koja se bavi produžavanjem životnog vijeka.
Oni starenje smatraju bolešću koja se da izliječiti i vjeruju da će jednoga dana pomoću tehnologije pobijediti smrt. Ako nikako drugačije, onda dstvaranjem novih tijela ili prebacivanjem čovjekovog uma i sjećanja u računalo. U tom smislu, jedino što trebaju je ljudski mozak, pa zamrzavanje cijelog tijela smatraju suvišnim.
''Bolje je biti zamrznut nego pokopan ili kremiran", kaže jedan od klijenata KrioRusa.
Zamrzavanje tijela, korak po korak
1. U idealnim uvjetima, kriogenički tim odmah nakon smrti i tijekom prvog hlađenja pruža kardiopulmonarnu njegu. Ako osoba umre prije dolaska krio-kirurg, važno je tijelo staviti na led; 2. U tijelo se ubrizgava antikoagulant kako bi se spriječilo zgrušavanje krvi; 3. Krio-kirurg zamjenjuje krv krio-protektantom. Taj se postupak zove perfuzija; 4. Tijelo ili samo glava hladi se nekoliko dana u suhom ledu dok temperatura tkiva ne padne na -120°C; 5. Stanice se vitrificiraju, odnosno pretvaraju u staklo, što sprječava oštećenja koja bi se dogodila da je tkivo zamrznuto dok je još ispunjeno vodom; 6. Kada tijelo ili glava dosegnu temperaturu tekućeg dušika (-196°C), premještaju se u kriogenički spremnik koji se potom puni tekućim dušikom; 7. Povremeno se dodaje tekući dušik, ali to je zapravo - to i pacijentu više ne treba neka dodatna skrb; 8. U tom stanju čeka se singularnost.
Miliijuni Rusa žele biti besmrtni
Medvedev se za kriogeniku zainteresirao pročitavši Ettingerovu knjigu koju je potom i preveo na ruski. Zanimalo ga je zašto je kriogenika 'zapela' u 1970-ima, pa je odlučio učiniti je cijenjenom i prihvaćenom znanstvenom disciplinom. Svjestan je, kaže, da su ljudi sumnjičavi spram nje i da kriogeniku mnogi smatraju okultnom disciplinom. Rusiju pak smatra zemljom u kojoj bi se trebala dogoditi renesansa kriogenike jer je čak 18 posto Rusa u jednoj nedavnoj anketi izjavilo da bi željelo živjeti zavijek.
Za Medvedeva su to i milijuni potencijalnih klijenata. Stoga usporedo vodi i borbu da u ruskom društvu zamrzavanje nakon smrti postane jednako prihvatljivo kao i ukop ili kremiranje.
Osim toga, Medvedev želi da se kriogenika zbliži i s medicinom. Znanstvenici koji rade na zamrzavanju tkiva, primjerice matičnih stanica i embrija, nadaju se da bi uskoro mogli zamrzavati i složenija tkiva. To bi moglo omogućiti stvaranje novih banaka organa i suštinski promijeniti sadašnju medicinsku transplantaciju organa.