Američka ratna mornarica već nekoliko godina razvija seriju Laserskih oružanih sustava (Laser Weapon Systems - LaWS), koji su iznenađujuće precizni - mogu pogoditi limenke na ljuljajućem brodiću dok samo plovilo ostaje netaknuto.
A sada i Kina usvaja i svoja vlastito lasersko oružje, te ga je po prvi puta pokazala na državnoj televiziji, na kojoj je demonstrirala laserski oružani sustav LAG II (Low Altitude Guard - Čuvar niskih visina). Prikazano je kako laser precizno pregrijava i uništava leteće mete i dronove nad vojnim poligonom.
Kamion s prikolicom
Cijeli je sustav montiran na prikolicu s kotačima, koju vuče drugo vozilo. Nakon što je postavljen na položaj, sustav pretražuje nebo u potrazi za metama ispod zaštitne kupole koristeći elektro-optički senzor.
Nakon što automatski zahvati više meta, ljudski operator ručno izabire koje će se uništiti. Laser gotovo trenutačno pregrije mali dio ionako male mete, koja se zatim raspada u letu. Navodi se da bi, u slučaju bežične povezanosti s radarskim sustavima za detekciju, LAG II potencijalno mogao uništavati i daleko brže mete, uključujući i topničke granate.
Ovaj prototip je poboljšana verzija LAG I sustava, koji je po prvi put pokazan 2014. i nudi se za izvoz. Iako snaga LAG II nije potvrđena, njegov prethodnik ima zraku jačine 10 kilowata - 100 puta jaču od prosječne žarulje, i barem 10 puta jaču od mikrovalne pečnice. Može uništiti mete udaljene 2 kilometra za par sekundi.
Oružje 'direktne energije'
Ova nova oružja poznata su i pod nazivom oružja direktne energije, a primarna im je zadaća uništavanje dronova ili ciljanje specifičnih dijelova većih ciljeva, poput motora, kako bi ih onesposobili a ne nužno i uništili.
Ne samo da su dokazano učinkoviti, već je i cijena svake pojedinačne laserske zrake relativno jeftina u odnosu na standardno streljivo potrebno da bi se postigao isti učinak, zbog čega će ga u budućnosti koristiti sve više vojski širom svijeta.