Znanstvenici Sveučilišta Portoriko razvili su novi tretman, a za sada je iskušan samo na štakorima. No, znanstvenici smatraju da bi se mogao koristiti u tretmanu posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), anksioznosti i različitih poremećaja izazvanih bolnim i traumatičnim događajima.
Umjesto da eksperimentiraju s konvencionalnim sedativima i antidepresivima dr. Gregory Quirk i njegovi suradnici isprobali su na štakorima djelovanje moždanog neutropnog čimbenika (BDNF), proteina koji se prirodno proizvodi u mozgu, a u ključan je u procese pamćenja i učenja. Pokazalo se da BDNF kod štakora ima blagotvoran učinak tako da briše bolne asocijacije, piše Jutarnji list.
Naime, znanstvenici su pomoću elektrošokova kod štakora inducirali traumatična iskustva. Svaki put kad bi čuli zvuk koji ih je asocirao na elektrošokove, štakori bi se "smrzli od straha". No, injektirajući BDNF, protein koji potiče rast nervnih stanica, u mozak štakora, znanstvenici su otkrili da to pomaže laboratorijskim životinjama da zaborave traumatična iskustva s elektrošokovima.
Znanstvenici smatraju da će proći više godina kliničkih ispitivanja prije nego što se utvrdi da je lijek siguran za primjenu na ljudima.
Vijest o otkriću znanstvenika Sveučilišta Portoriko objavljena je i u uglednom časopisu Science.
Prije pet godina znanstvenici su spoznali da propranolol, lijek koji se desetljećima koristio za snižavanje visokog krvnog tlaka, pokazuje ohrabrujuće rezultate u "brisanju" neugodnih sjećanja kod pacijenata koji pate od PTSP-a.
Etičari upozoravaju na moguće zloporabe takvih lijekova, pogotovo u vojne svrhe. Primjerice, mogli bi se davati vojnicima kako bi izgubili osjećaj krivnje i opetovano činili zločine.