RIZIK JE STVARAN / Zanemaruje se ozbiljan problem: Ovo su opasnosti koje vrebaju u procesu recikliranja automobilskih baterija

Image
Foto: Profimedia

Mnoge baterije električnih vozila sadrže olovne ili litij-ionske kemikalije koje su vrlo otrovne za ljude, divlje životinje i okoliš

6.11.2023.
12:06
Profimedia
VOYO logo

Baterije su ključni dio modernih električnih vozila, omogućujući im pokretanje i napajanje električnih sustava. Međutim, kada dođe vrijeme za zamjenu ovih baterija, često se zanemaruje ozbiljan problem – recikliranje. Mnogo je opasnosti koje vrebaju u procesu recikliranja automobilskih baterija, a ti problemi zahtijevaju pozornost i rješenja.

Opasniji od uranija

Prva opasnost koja se javlja kod recikliranja ovih baterija je prisutnost štetnih kemikalija. Mnoge baterije električnih vozila sadrže olovne ili litij-ionske kemikalije koje su vrlo otrovne za ljude, divlje životinje i cijeli okoliš. Ako se ovim kemikalijama nepravilno postupa tijekom procesa recikliranja, one mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema te onečišćenja tla i vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
STIŽE LI DOBA JEFTINE ENERGIJE? /

Vjetar, more, nuklearni reaktori...: Jedna nova tehnologija bi mogla iz temelja promijeniti način proizvodnje struje

Image
STIŽE LI DOBA JEFTINE ENERGIJE? /

Vjetar, more, nuklearni reaktori...: Jedna nova tehnologija bi mogla iz temelja promijeniti način proizvodnje struje

Primjer za to su radnici koji recikliraju baterije bez odgovarajuće zaštite. Izloženi su opasnim kemikalijama tijekom procesa odvajanja komponenti baterije, a to može dovesti do trovanja olovom, teškim metalima i dugoročnih zdravstvenih problema.

Osim toga, odlaganje neiskorištenih ili nepropisno recikliranih baterija na brojnim odlagalištima može uzrokovati ozbiljno onečišćenje okoliša. Razne kemikalije mogu dospjeti u tlo i vodu, što šteti ekosustavu i može onečistiti izvore vode potrebne za ljudsku prehranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za rješavanje ovih problema postoje neka rješenja. Prvo, važno je pravilno osposobiti osobe za recikliranje baterija i osigurati im odgovarajuću zaštitnu opremu kako bi se smanjio rizik od trovanja olovom i drugim kemikalijama.

Također je važno promovirati recikliranje baterija i informirati javnost o opasnostima njihovog nepropisnog odlaganja. Kampanje za prikupljanje starih baterija i njihovo sigurno recikliranje mogu biti od velike pomoći. Samo u SAD-u trenutno ima preko 800.000 električnih vozila starijih od deset godina. Do 2030. broj 'rabljenih' i zastarjelih električnih vozila premašit će osam milijuna. Kina ima najveći broj novih električnih vozila - oko 3,5 milijuna svake godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napredak tehnologije također može ponuditi rješenja. Postoje nove tehnologije za recikliranje baterija koje su manje štetne za okoliš i koje omogućuju ponovnu upotrebu većeg broja komponenti. Time se smanjuje potreba za iskorištavanjem prirodnih resursa i smanjuje količina toksičnog otpada. Hitno je potrebno shvatiti ozbiljnost problema recikliranja automobilskih baterija. Rizici po zdravlje i okoliš su stvarni, ali postoje rješenja koja te rizike mogu smanjiti.

Obrazovanjem, pravilnom obukom i primjenom inovativnih tehnologija možemo unaprijediti proces recikliranja i zaštititi naš planet od štetnih posljedica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Jure, imaju internet i sjedala koja masiraju: Kineski električni auti stigli u Hrvatsku, koštaju 20% manje od drugih iste klase

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo