Ono što je izgledalo kao pomoć države, nekim se tvrtkama pretvorilo u problem. Budući da su prihvatile plaćanje davanja državi u ratama, njihovi su radnici za sada ostali bez povrata poreza, kaže se u prilogu Dnevnika Nove TV.
Primjerice, poslovođa u pulskom brodogradilištu Goran Divković već je planirao na što će potrošiti povrat poreza, ali zasad novac neće sjesti na njegov račun.
'Već smo računali na što ćemo potrošiti novac'
"Mladi su isto bili računali na taj iznos. Računali su potrošiti taj novac, a sad su malo razočarani. Rekli su da nećemo dobiti povrat poreza jer Tehnomont nije platio dug za 2020. godinu i da ćemo dobiti tek 2023. godine. To je Vlada donijela program mjera za spas gospodarstva i evo kako nas spašavaju", rekao je Divković za Novu TV.
Direktorica brodogradilišta Gordana Deranja kaže da su problemi nastali nakon što im je Vlada omogućila da davanja državi za tri mjeseca prošle godine, zbog krize izazvane koronom, mogu platiti obročno.
"Očekivala sam da će im možda uskratiti tri mjeseca. Međutim, kao da cijelu godinu nismo ništa državi plaćali, naši radnici nemaju pravo na povrat poreza koji su ostvarili temeljem svojih olakšica individualno kako tko ima", rekla je.
'Nema povrata poreza koji u trenutku obrade nije plaćen'
"Oni koji su isplaćivali radnicima 4000 kuna nemaju taj problem jer nema poreza, a mi koji smo isplaćivali i obračunavali punu plaću te naši radnici nemaju pravo na povrat poreza", dodala je Deranja.
U Poreznoj upravi ističu kako su propisi jasni i da se ne može obaviti povrat poreza koji u trenutku obrade nije plaćen.
"Porezna uprava prati izvršenje poreznih obveza isplatitelja primitaka/dohotka te će po podmirenju cjelokupne obveze za 2020. godinu, izvršiti povrat poreza i prireza porezu na dohodak građanima", rekli su u Poreznoj upravi.