Američka farmaceutska kompanija Moderna u ponedjeljak je obznanila kako je njihovo cjepivo protiv koronavirusa prema preliminarnim podacima učinkovito u 94,5 posto skučajeva. Prošloga tjedna su Pfizer i njemački BioNTech objavili slične podatke koji ukazuju na 90-postotnu učinkovitost njihova cjepiva. Modernino cjepivo testirano je na 30.000 ljudi, od kojih je polovina dobila dvije doze, a druga polovina placebo. No, Hrvatska se nije predbilježila za to cjepivo.
"Važno je napomenuti da Hrvatska sudjeluje u zajedničkoj nabavi cjepiva protiv COVID-a u sklopu EU. Europska komisija sklapa ugovore i cjepivo od Moderne je također jedan od kandidata, ali se trenutno ne vode pregovori", pojasnila je za RTLGoranka Petrović, voditeljica Odjela za respiratorne bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te dodala kako to ne znači da građani neće moći dobiti i to cjepivo.
Istaknula je kako je realno očekivati da bi se cijepljenja mogla početi obavljati u prvom tromjesečju sljedeće godine. Radit će se u dva navrata po osobi, bez obzira na proizvođača cjepiva. To je važna vijest, kao i najave farmaceutskih kompanija. No, Petrović upozorava kako se radi o tehnologiji glasničkog RNK, koja se dosad nije koristila u cjepivima te kako je riječ o preliminarnim rezultatima. Očekuje da će podaci koji će pristizati sljedećih tjedana biti puno važniji.
Ne zna se koliko traje imunost
No, gotovo je jednako važno kako će se to cjepivo čuvati. Za razliku od Pfizerovog cjepiva, koje mora stajati na minus 75 stupnjeva, cjepivo Moderne bit će dovoljno držati i u hladnjaku.
"To jest jedna od prednosti, jer Pfizerovo doista zahtjeva dosta dobru logistiku i pripremu, skladištenje na minus 75 je prilično zahtjevno, Ovo se treba skladištiti na minus 20. Takve hladnjače imamo, u tijeku su dogovori, ne bih se brinula zbog toga. Bitno je samo da nam to cjepivo stigne. Ono što je prednost Moderninog cjepiva je da se može držati u običnom hladnjaku, u kakvom držimo povrće i mlijeko, na toj temperaturi može ostati i 30 dana, za razliku od Pfizerovog, koje može stajati pet dana", pojasnila je Petrović.
Ipak s velikim brojem novozaraženih osoba, koji su sredinom prošlog tjedna znali premašiti i 3000 dnevno, postavljaju se pitanja kada i kako će se stvoriti imunitet u populaciji. Tome bi cjepivo trebalo pridonijeti, ali znanost još nije pronašla odgovore na ta ključna pitanja.
"Ni što se tiče imunosti koja nastaje prirodnim putem, preboljenjem bolesti, ne znamo ni koliko će ta imunološka zaštita i po cijepljenju trajati, tako da ovih 60-70 posto procijepljenosti s kojima se obično izlazi u javnost, relativno je upitno. Ne znamo koliko će biti dugotrajna ta zaštita. Za pretpostaviti je da će trajati barem nekoliko mjeseci, ali da li će se trebati docjepljivati ili cijepiti svake godine, kao kod gripe, to ostaje za vidjeti", kazuje Petrović.
57 posto Hrvata ne želi se cijepiti
Možda upravo činjenica kako znanost još nema prave odgovore oko stvaranja imuniteta najviše brine građane, a možda i utječe na njihovu odluku žele li se cijepiti ili ne. Istraživanje agencije Valicon, koje donosi RTL, otkrilo je kako će se sigurno cijepiti 13 posto ispitanika, a njih 30 posto će to vjerojatno učiniti. S druge strane, sigurno se neće cijepiti 21 posto ispitanih, dok će 36 posto najvjerojatnije to izbjeći. Kad se sve zbroji, neće se cijepiti čak 57 posto građana, dok 43 posto čeka da cjepiva stignu u Hrvatsku.
Foto: Valicon/RTL
Oni koji se žele cijepiti, kao razlog najčešće navode odgovornost prema ostalim sugrađanima i činjenica da veća procijepljenost suzbija zarazu, ali i zato jer ne žele zaraziti starije ili rizične članove obitelji ili sami spadaju u te skupine građana, a od presudnog značenja su četvrtini ispitanika i preporuke medicinske struke.
Protivnici cijepljenja najčešće ne vjeruju novom cjepivu dok se ne pokaže sigurnim, a plaše se i nuspojava ili smatraju da ne spadaju u rizičnu skupinu. Trećina njih misli da su cjepiva općenito nesigurna i da mogu ostaviti štetne posljedice na zdravlje. Dio njih smatra i da ih cijepljenje neće zaštititi, jer virus stalno mutira.
Usprkos stavovima, već je najavljeno kako će cijepljenje biti dobrovoljno i besplatno za prioritetne skupine, poput zdravstvenih radnika, kroničnih i ostalih bolesnika te starijih osoba.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.