Vatrogasna postrojba grada Zagreba podsjetila je u nedjelju prijepodne na nedavne incidente u zdravstvenim ustanovama diljem svijeta i pritom naglasila potrebu za podizanjem svijesti o opasnostima vezanim uz zrak obogaćen kisikom, posebno tijekom pandemije COVID-19.
"U brojnim publikacijama dane su upute i upozorava se osoblje koje radi s kisikom na opasnosti od požara i eksplozije pri radu s kisikom", napisali su u svom statusu zagrebački vatrogasci i priložili članak objavljen na stranicama tvrtke Messer.
Pandemija je povećala rizik
"U vrijeme COVID-19 pandemije, pacijenti znatno više nego inače dobivaju terapiju visokim protokom kisika pomoću nazalnih kanila.
Kod toga se djelomično postižu brzine protoka do 60 litara kisika u minuti. Što je više odjela u bolnicama opremljeno za liječenje kisikom i pružanje terapije visokim protokom kisika, moguće je da ventilacijski sustavi neće imati dovoljan kapacitet odvođenja viška kisika iz zraka u prostoriji na otvoreno.
Svi ovi čimbenici pridonose većem riziku od nakupljanja zraka u prostorijama zdravstvenih ustanova koji je obogaćen dodatnim kisikom (tj. sadržaj kisika u zraku je veći od 23,5%).
Uz povećanje koncentracije kisika u zraku na odjelima bolnica i drugih zdravstvenih ustanova postoji također i rizik da će se odjeća i posteljina na krevetima pacijenata natopiti kisikom iz zraka.
Materijali koji na normalnom zraku ne gore (uključujući i impregnirane materijale koji usporavaju gorenje) mogu se na zraku koji je obogaćen kisikom spontano zapaliti. Plamen koji nastaje kod gorenja ima znatno višu temperaturu i širi se znatno većom brzinom."
Pazite s kremama i gelovima
"Oprez je potreban također i kod korištenja krema i gelova, posebno onih koji su na bazi ugljikovodika jer isti mogu pospješiti gorenje i znatno pogoršati situaciju. Ljudski osjetilni organi ne mogu percipirati zrak koji je obogaćen kisikom. Već i najmanja energija paljenja je dovoljna da raspiri požar. Stoga svi elektronički uređaji u blizini pacijenata moraju biti adekvatno ispitani da ne bi izazvali iskrenje te zapalili odjeću i posteljinu.
Također i u operacijskim dvoranama treba se biti jako oprezan, naročito kod davanja kisika uz istovremeno korištenje vrućih odnosno zagrijanih kirurških instrumenata.
U prostorijama u kojima se koristi kisik te u njihovoj neposrednoj blizini mora se zabraniti otvorena vatra (plamen) i pušenje (uključujući i zabranu pušenja električnih cigareta)", stoji na stranicama te tvrtke.