Naime, svega deset dana prije postavljanja izvanredne uprave, u ugovore ove trojice članova Uprave dodana je odredba prema kojoj tvrtka odgovara za svu štetu koja bi im mogla nastati zbog eventualnih sudskih, upravnih, arbitražnih i drugih postupaka usmjerenih prema njima zbog radnji i/ili propuštanja koje su oni kao menadžeri činili u svojstvu članova uprave Agrokora. Sudska ročišta na Trgovačkom sudu već su zakazana.
Pripremna ročišta zakazana u listopadu
Ivicu Todorića na pripremnom ročištu na kojem će moći iznijeti dokaze u svoju korist, odnosno dati odgovor na tužbu, sud očekuje 13. listopada, dok će Ante Todorić svoju priliku da se očituje o tužbi Agrokora dobiti 17. listopada. Ivan Crnjac na Trgovački sud mora doći 13. listopada.
U ovom slučaju sporan je aneks broj 5 ugovora koje su menadžeri do tada imali, a sklopljen je u trenutku kada je katastrofalno stanje tvrtke već bilo poznato javnosti te se razmatrala mogućnost uvođenja izvanredne uprave.
U Agrokoru smatraju kako bi ti aneksi mogli imati potencijalno štetan utjecaj na buduće poslovanje kompanije. Zato je izvanredni povjerenik za Agrokor Ante Ramljak podnio Trgovačkom sudu u Zagrebu tužbene zahtjeve za pobijanje aneksa.
Što kaže Zakon o izvanrednoj upravi?
To pravo daje mu Članak 38. Zakona o izvanrednoj upravi prema kojem u ime dužnika može pobijati njegove pravne radnje, poduzete na štetu vjerovnika, ako smatra da su potrebne radi ispunjavanja ciljeva postupka.
Jednostavnije rečeno, budući da aneksi ugovora o radu, koje su imali Todorići i Crnjac, mogu financijski naštetiti Agrokoru, Ramljak može tražiti da ih se raskine, odnosno da ih se ne poštuje dok je on izvanredni povjerenik te tvrtke.
Sud na pripremnom ročištu može i odbaciti tužbu, može pokušati pomiriti stranke ili pak zakazati nastavak procesa, odnosno glavnu raspravu.