Podaci Vijeća Europe pokazuju da jedno od petero djece do 18 godina doživi neki oblik seksualnog nasilja, a podaci za Hrvatsku ne razlikuju se od podataka na razini Europe, istaknuto je u utorak na predstavljanju "Nacionalne kampanje protiv seksualnog nasilja nad djecom".
Nacionalna kampanja protiv seksualnog nasilja nad djecom pokrenuta je s ciljem osvještavanja javnosti o rasprostranjenosti seksualnog nasilja i nužnosti uvođenja programa prevencije u više razrede osnovnih škola.
Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula kazala je da je seksualno nasilje svugdje oko nas, da se jako često događa djeci i kako je na odraslima da učine sve kako bi zaustavili seksualno nasilje i zaštitili djecu.
"Seksualno nasilje je tema o kojoj se ne govori, zbog nepostojanja sustavne prevencije od najranije dobi djeca ne prepoznaju seksualno nasilje, imaju brojne predrasude i ne znaju što napraviti i kome se obratiti u slučaju da oni sami ili prijatelji doživljavaju seksualno nasilje", naglasila je.
Seksualno nasilje je rodno uvjetovano i rezultat je neravnopravnosti muškaraca i žena, odnosno najčešće se događa ženama i djeci, odnosno djevojčicama, a najčešći počinitelji su muškarci, dodala je.
Značajan protok vremena do razotkrivanja seksualnog nasilja
"Postoji značajan protok vremena do razotkrivanja seksualnog nasilja, podaci različitih istraživanja govore da će čak 70 do 75 posto djece razotkriti seksualno nasilje nakon pet i više godina, a neki autori govore da je prosjek čak 16 godina", navela je Mamula.
Prema procjenama otkrije se veoma mali broj slučajeva - svega 18 posto slučajeva među djevojčicama i osam posto slučajeva među dječacima.
Zabrinjava, kaže Mamula, da čak i kada se odluče progovoriti i povjeriti se nekome u 73 posto slučajeva doživjet će negativnu reakciju.
Praksa i istraživanja ukazuju da 93 posto djece koja su doživjela seksualno nasilje do 18. godine, poznaje svog počinitelja, a najčešći počinitelji su osobe bliske djeci, koje imaju s djetetom odnos povjerenja, moći i autoriteta.
Kampanja protiv seksualnog nasilja nad djecom je pokrenuta nakon uspješne implementacije cjelogodišnjeg europskog projekta "Seksualno nasilje – edukacijski i preventivni program 2 – Junior (SNEP 2 – Junior)", a implementaciju programa su odobrili Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za odgoj i obrazovanje.
Voditeljica preventivnih programa Ženske sobe Kristina Mihaljević kazala je da rezultati predistraživanja na 2616 učenika i učenica iz 34 osnovne škole s područja 17 županija, provedenog u fazi implementacije programa pokazuju da je jedno od četvero djece (25,2 posto) djece doživjelo neki oblik seksualnog nasilja.
Jedno od dvoje učenika (51,3 posto) smatra da se nasilje događa često ili svakodnevno, a čak 62 posto učenika nikada nije razgovaralo sa svojim roditeljima o seksualnom nasilju.
Visokih 72 posto učenika nikada nije sudjelovalo na radionicama na temu prevencije nasilja općenito pa niti seksualnog nasilja, istaknula je Mihaljević.
Projekt "Seksualno nasilje – edukacijski i preventivni program 2 – Junior (SNEP 2 – Junior)" započeo je 1. veljače 2020., a do danas je implementiran u 34 osnovne škole kroz 388 radionica za 3029 učenika te je održano 48 predavanja na kojima je sudjelovalo 1476 roditelja.
Program se sastoji od osam radionica koje obrađuju teme seksualnog nasilja, predrasude o seksualnom nasilju, seksualno nasilje u obitelji, elektroničko seksualno nasilje i seksualno nasilje u mladenačkim vezama.