Minimalno tri godine Hrvati trebaju čuvati većinu računa jer toliko traje zastara za "povremena davanja". Riječ je o zastari o kojoj ne ovise o mjesečnoj potrošni u što spada dopunsko zdravstveno osiguranje, komunalna naknada, najamnina, pričuva, naknada štete, svi ugovori za osiguranja (osim životnog). Kod spomenutih računa zastara nastupa nakon pet godina.
Kada prođe godina dana, potrošači se mogu pozvati na zastaru za račune za struju i toplinsku energiju, vodu, plin, HRT-ovu pristojbu, čistoću, poštanske usluge, dimnjačarske usluge, telefonski račun i internet. No, jeste li znali da neke račune morate čuvati doživotno? Te činjenice nije bio svjestan jedan Splićanin, čitatelj Slobodne Dalmacije koji je dobio opomenu staru 16 godina.
Opomena iz 2003. godine
Splićanin je dobio račun za otkup stana za vojni stan koji je u Splitu koji je naslijedio od oca. Tvrdi da su i on i otac uredni platiše i da su računi svaki mjesec podmireni. "Šokiralo me stoga kad sam prije neki dan dobio opomenu iz Ministarstva obrane za dvije, navodno, neplaćene rate; jednu iz 2007. godine, a drugu, pazite sad, iz 2003. godine! MORH, dakle, opominje ljude sa 16 godina zakašnjenja!", ispričao je Slobodnoj Dalmaciji.
Tvrdi da je moguće da je njegov otac predvidio platiti dvije spomenute rate u mjesečnom iznosu od 350 kuna, no pita se što ako je u pitanju greška Ministarstva. "Kako ja išta mogu dokazati? Da čuvam sve plaćene račune unatrag 20 godina trebala bi mi još jedna soba u stanu", žali se Splićanin. Novinari su potom poslali upit Ministarstvu obrane u vezi toga što desetljeće čekaju sa slanjem opomena za neplaćene obaveze.
"Ministarstvo obrane RH provodi usklađivanje pojedinačnih kartica salda konta, te kupcima stana kod kojih je utvrđeno da nisu evidentirane uplate svih dospjelih obroka na ime kupoprodajne cijene stana dostavlja opomene. Ugovori o kupoprodaji stana na obročnu otplatu su dugoročni te je kupac u obvezi redovito podmirivati ugovorene obroke cijene stana do konačne isplate. Ministarstvo obrane RH redovito, na dnevnoj bazi, automatski knjiži sve uplate koje se odnose na obročnu otplatu stanova, a na temelju izvješća FINA-e, stoga je mogućnost pogreške u pogledu knjiženja uplata svedena na minimum. Na opomenama za neplaćene rate koje Ministarstvo obrane RH dostavlja kupcima stanova navedeni su kontakt bojevi telefona na koje kupci mogu dobiti konkretne informacije o opomenama, stanjima uplata i ostalom", stoji u odgovoru MORH-a.
Otkup stana smatra se kreditom
MORH poziva korisnike vojnih stanova koji imaju probleme poput ovog Splićanina da se jave u MORH-ov Odjel evidencije i materijalnog knjigovodstva i to preko broja 01/4568-321. U udruzi "Splitski potrošač" MORH-ovu naplatu smatraju nerazumnom. K tome, kažu da često dobivaju slična pitanja od građana Splita.
"Često dobivamo pitanja vezana uz otkup vojnih stanova, a situacije poput ove u kojoj se našao vaš čitatelj nisu rijetkost. Ono što je najvažnije da ljudi znaju jest da zastare nema u ovim slučajevima jer se otkup stana, u stvari, smatra kreditom. Iz tog bi razloga bilo dobro i da korisnici doista čuvaju sve uplatnice dok ne otkupe stan. U slučaju da, primjerice, dobiju opomenu za nepodmireno dugovanje, trebat će im dokaz da su svoju obvezu podmirili. Bez svih podmirenih rata, MORH im neće dati brisovnicu", objasnila je Iskra Maras Jelavić, savjetnica za pravna i financijska pitanja u "Splitskom potrošaču".
Kada zastara ne teče?
Prema tvrdnjama Maras Jelavić, često se događa i to da novi vlasnici vojnih stanova uz nove rate dobiju i opomene za dugovanja bivših vlasnika unatrag jednog desetljeća pa i više, a dokaza o uplati nema jer nisu sačuvani. Kada je riječ o nepodmirenim obvezama prilikom otkupa stana korisnici se uvijek mogu pozvati na zastaru. Budući da postoje slučajevi kada zastara ne teče, dobro je znati koji su to. Srećom, objasnila je Iskra Maras Jelavić.
Zastara ne teče kada su u pitanju nepodmirene obveze i potraživanja između bračnih drugova, roditelja i djece dok su uzdržavana, između osoba koje žive u izvanbračnoj zajednici dok ta zajednica postoji. K tome, zastara ne teče između štićenika i njegovog skrbnika i centra za socijalni rad dok traje skrbništvo kao i za vrijeme mobilizacije ili ratne opasnosti. Treći slučaj je između zaposlenih u tuđem domaćinstvu i poslodavaca.