Gost Novog dana N1 Televizije bio je Ladislav Ilčić (Hrast), član Domoljubne koalicije.
Kaže da je satira potrebna, jer na dobar način prikazuje i ismijava negativne pojave u društvu, no, ona u Montiranom procesu mu se ne sviđa.
Na pitanje, zašto onda satira ima negativnu poziciju u odnosu na novu hrvatsku vlast, odgovorio je: "Cijela kultura ima svoj vid satire, koja najviše prikazuje. Ali kultura bi trebala biti uzdizanje prema uzvišenom, a satira se svela na pljuvanje nacionalnih i općeljudskih vrijednosti i u tom dijelu je kultura postala besmislena. Evo, recimo g. Frljić na Dan državnosti ili na Dan domovinske zahvalnosti spušta zastave na pola koplja i kaže da je to satira, a to je besmisleno i nema veze s kulturom, ne samo to, protuzakonito je i nije u skladu s Ustavom".
Dvije vrste satire
Na konstataciju voditelja da, čini se, imamo dva viđenja satire jer kad zamjenik ministra turizma Robert Pauletić kaže da napušta hotel jer su u njemu Srbi, on kaže da je pogrešno shvaćen, i da je to satira, a News Bar se ukida.
Ilčić je na vrlo čudan način pokušao biti duhovit.
"Recite mi nešto više o News Baru", kazao je i dodao kako tu emisiju nikad nije gledao. Ne samo da je nije gledao, već, navodno, za nju ne zna kao ni to na kojoj se televiziji prikazuje.
'Svaka kultura i religija ima pravo na dostojanstvo'
"Ni sa jednim slučajem nisam detaljno upoznat. Satira je dozvoljena do te mjere dok ne vrijeđa temeljno drugu osobu ili ograničava druge slobode. Kao i kad su u Francuskoj satiričari slikali i ismijavali Muhameda, to su stvari koje ja ne podržavam. Svaka kultura i religija ima pravo na dostojanstvo, to treba vrednovati i poštovati, a ismijavanje može postojati u smislu satire, ali ne vrijeđanjem temeljnog dostojanstva", kazao je Ilčić.
Na pitanje smije li ismijavati političare poput predsjednice, predsjednika Vlade ili Sabora, odgovorio je: "Nisam ja u tom smislu isključiv, ne trebaju postojati svete osobe, ne kažem to, ali uvijek je pitanje mjere koja određuje sva naša djela."
Na pitanje treba li država imati utjecaj medije? odgovorio je: "Ona ga ima, po zakonu: država imenuje članove te komisije ili ravnatelja recimo HRT-a, a na privatne medije ne može utjecati. Što se tiče dijela gdje ona zakonski utječe, dužna je osigurati u javnim medijima nepristrano izvještavanje, tu naravno i treba utjecati, jer to je zakonski predviđeno".