Da Hrvatska ima velikih problema sa smećem, nije nikakva tajna. I dok većina gradova nema adekvatna rješenja za zbrinjavanje otpada, jedna tvrtka u Splitu od otpada izrađuje igračke. I po tome su prvi u Hrvatskoj.
Osim u kockice za igru, reciklirani otpad pretvaraju i u građevinski asortiman, sanitarne proizvode, ali i vizire. Priču o njima donosi.
Prosječno tamo stiže oko 15 tona otpada svaki mjesec koji se potom prerađuje.
Čak 95 posto proizvoda izrađuje se od raznog plastičnog materijala poput plastičnih vrećica, kanti, gajbi i drugih plastičnih proizvoda, ovisno o sastavu. A tu je mjesto gdje sve počinje i gdje se otpad melje.
Tako prerađen otpad se reciklira pa od smeća nastaju kockice za igru.
"Proizvodnja kockice traje 20 i nešto sekundi. Nakon toga potrebno je možda kilo materijala za proizvodnju tisuću kockica u možda jedno 20 minuta", izjavio je Marko Babić, radnik u proizvodnji.
U satu prerade oko 500 kilograma smeća, a prvi su u Hrvatskoj, i četvrti u svijetu, koji igračke izrađuju od reciklata.
"Kocke su posebne, ne samo zato što su iz otpada. Znači, mogu se slagati u 2D dimenziji tako da se drže, za razliku od drugih. Mogu se slagat i u 3D dimenziji. Znači, s jednom kockicom možete dobit svašta", rekao je Branimir Dević, direktor tvrtke za proizvodnju iz recikliranih materijala.
Za njihov plasman na tržište pregovaraju s domaćim i stranim trgovačkim lancima.
"Cilj je da su naši proizvodi široko dostupni. Mi smo cijenom i kvalitetom više nego konkurentni inozemnim dobavljačima i proizvođačima tako da mislim da nema razloga da se mi ne pojavimo", kazao je Slaven Raguž, suvlasnik tvrtke za proizvodnju iz recikliranih materijala.
Osim igračaka, od reciklata proizvode i vizire i tu su jedini proizvođač u Hrvatskoj koji ima propisanu normu od strane Europske Unije i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kako bi se proizvod mogao koristiti, a koja znači da osigurava adekvatnu zaštitu.
Koronakriza i njih je usporila.
"Odmah po završetku toga smo krenuli u izradu nekih zaliha i iskoristili smo vrijeme da zaposlimo jednog čovjeka tako da sad nas je ukupno šestoro zasposleno u firmi i nastavljamo sigurno rasti", rekao je Raguž.
Uskoro će na svojoj internetskoj stranici objaviti program u kojem će ljudi sami moći osmisliti igračku, a onda će je oni iz smeća i proizvesti. Postoje već različiti dječji oblici. Poigrali smo se i mi pa smo sebi složili ovo.
Svjesni kako je recikliranje otpada ono što nas sve čeka, a kreativnost uvijek dodana vrijednost!