Vijesti / Ostalo

Naftni tornjevi na slavonskim poljima od 2019. godine

Naftni tornjevi na slavonskim poljima od 2019. godine

Ministar gospodarstva Tomislav Panenić najavio je u intervjuu u Glasu Slavonije 11. travnja kako će uskoro biti potpisani ugovori s tri kompanije odabrane na natječaju za istraživanje ugljikovodika na istoku Hrvatske te bi već iduće godine mogli početi prve istražne aktivnosti koje bi mogle odrediti budućnost Slavonije i Baranje.

Vlada je u lipnju prošle godine dodijelila dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na kopnu trima naftnim kompanijama. Riječ je o području od približno 15 tisuća četvornih kilometara, podijeljenom u šest istražnih površina koje se najvećim dijelom nalaze u Slavoniji i Baranji.

Na istražnom prostoru Drava 02, dozvolu za istraživanje dobila je Ina, na istražnom prostoru Drava 03 kompanija Oando Plc iz Nigerije, dok je dozvolu za četiri istražna prostora (Drava 04, Sava 08, 09 i 10) dobila kanadska kompanija Vermilion Energy.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Iz Agencije za ugljkikovodike potvrdili su kako su ugovori za istraživanje i podjelu eksploatacije ugljikovodika trenutačno u proceduri odobrenja Vlade. Nakon potpisivanja ugovora, navode u Agenciji, investitori će moći početi s pripremom konkretnih radova.

nafta

Istraživanje, prema Zakonu o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, traje pet godina. Kako objašnjavaju u Agenciji za ugljikovodike, “unutar tog razdoblja investitori su se obvezali na određene zahvate kojima je cilj potvrditi komercijalne rezerve ugljikovodika”. Konkretni fizički radovi na istraživanjima mogli bi početi već u trećoj godini istraživanja, kada su planirana istražna bušenja kojima se utvrđuje postojanje ugljikovodika.

Vlasnici zemlje na kojima će biti provedena istraživanja dobiti će određenu naknadu.

- Investitori plaćaju razne novčane naknade i u razdoblju istraživanja i u razdoblju eksploatacije. Osim naknada u razdoblju eksploatacije vrši se i podjela količina pridobivenih ugljikovodika između investitora i Republike Hrvatske. Prilikom istraživanja, investitor plaća naknadu za površinu istražnog prostora, naknadu za administrativne troškove i naknadu za sklapanje ugovora. Ako dođe do crpljenja, odnosno razdoblja eksploatacije ugljikovodika, investitor plaća naknadu za pridobivene količine ugljikovodika, naknadu za površinu eksploatacijskog polja, naknadu za administrativne troškove, naknadu za ostvarenu eksploataciju ugljikovodika te se također dio pridobivenih količina ugljikovodika dijeli između investitora i Republike Hrvatske, kažu u Agenciji.

Izvor: Glas Slavonije

 


Izdvojeno

Reci što misliš!