Većina ljudi ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno, sposobni su pridonositi zajednici…
Ipak, u tome neke sprječava mentalno zdravlje. Dobro mentalno zdravlje ne znači odsustvo neugodnih emocija poput ljutnje, tuge i sličnog - nego nam ono omogućuje da se uspješno nosimo s tim emocijama.
Na naše stanje često utječu razne okolnosti - poput raznih društvenih kriza, pandemije koronavirusa… Primjerice, prema dosad najvećem istraživanju o mentalnom učinku koronavirusa, svaka treća osoba koja preboli COVID-19 pati od neurološke ili psihijatrijske dijagnoze šest mjeseci kasnije. Tijekom pandemije, depresija i anksioznost porasle su za čak 30 posto. Osim toga, više od 44 tisuće tinejdžera u Hrvatskoj, procjenjuje UNICEF, ima problema s mentalnim zdravljem.
A često o tome nije lako razgovarati. Mentalno zdravlje i dalje je stigmatizirano, a različite psihičke bolesti i dalje prati "loš glas" - iako ih pojedinci nisu mogli birati, niti mogu jednostavno utjecati na to…
Psihološka pomoć nerijetko zahtijeva financijska sredstva, tako da si ga ne mogu priuštiti svi. Tom je problemu odlučila doskočiti riječka Udruga Terra!
Kroz projekt Oslonac "jačaju organizacijske kapacitete za pružanje stručne i volonterske psihosocijalne podrške u kriznim situacijama".
Uspostavili su besplatni telefon za podršku mentalnom zdravlju, koji će raditi svaki dan, od 18 do 20 sati. Namijenjen je svima kojima je potrebna pomoć, bez obzira na dobnu skupinu.
Na broju telefona 0800 9977 rade dežurni, educirani i supervizirani volonteri. Projekt provode provode udruga Terra, udruga Oaza i grad Rijeka.
"Naši educirani i supervizirani volonteri spremno čekaju vaš poziv", stoji.