Nakon sastanka užeg Vladina kabineta, ministrica poljoprivrede Marija Vučković je odgovorila na pitanje novinara kako u Hrvatskoj zadržati proizvodnju šećera nakon što su se u kratko vrijeme zatvorile dvije tvornice te je ostala još jedna.
"Danas imamo oko 11.000 hektara površina pod šećerom repom. U starim državama članicama za rad jedne šećerane prosječno je osigurano oko 18.000 hektara, a u novim državama članicama 12.000. Nastojat ćemo te površine povećati jer nam ove ne jamče opstojnost. Bez trogodišnjeg programa Vlade bi imalo oko 2.000 hektara manje površine pod šećernom repom. Uvjerena sam da ćemo zadržati preostale proizvođače, a pokušat ćemo još nešto više površina osigurati. Rast produktivnosti i potpore donijet će rezultate", prenosi RTL izjavu ministrice Vučković.
'RADNICI SU ŠAPTOM OTIŠLI': Nakon 114 godina tradicije, čini se da je i osječka šećerana pred gašenjem
Vučković uputila apel trgovačkim lancima
Ministrica je apel poslala trgovačkim lancima te rekla da nemaju niže cijene šećera u Hrvatskoj nego su one u inozemstvu.
08.02.2021., Vodjinci - Otvaranje djecjeg vrtica Mladost. Ministrica poljoprivrede Marija Vuckovic Photo: Dubravka Petric/PIXSELL
"Apelirala bi i na naše trgovačke lance, čiju autonomiju poslovnih odluka poštujem, kao što poštujem i slobodu kretanja roba, da nastoje izbjeći situacije u kojoj je cijena šećera, kada ne uzimamo u obzir PDV, a možemo i s PDV-om, u Hrvatskoj u njihovim trgovinama 30 do 40 posto jeftinija nego u istim trgovinama u inozemstvu", rekla je Vučković. Navodi da je problem nastao jer se u svijetu odvija hiperprodukcija šećera.
"U EU se nakon 2017. godine doista događa koncentracija i hiperprodukcija šećera. Najviše u dvjema najvećima zemljama proizvođačima šećera i doista je istina da se puno šećerana ugasilo. Cijepa po toni je jedno vrijeme uspijevala biti više od 400 eura, a referentna cijena za održivost je oko 405 eura", govori Vučković.
Cijena šećera prije bila puno viša
"Nažalost, već dulje vrijeme je oko 350 eura i to je dodatan problem hrvatskoj industriji šećera. Pokušavamo osigurati potpore proizvođačima i nastojati motivirati EK za druge mjere.
Prije sedam godina je cijena šećera bila više od 700 eura, smatra se da se ispod 405 teško održati, a sada je već duže vremena između 340 i 350. To je jedan od najvećih problema", zaključila je ministrica Vučković.