Blagoslov obično kreće od Štefanja i traje do Sveta tri kralja, ali u nekim dijelovima Hrvatske blagoslov je nešto uranio.
Svećenici nakon blagoslova uvijek ostave naljepnicu sa sličicom, godinom blagoslova i kraticom C+M+B, a u nekim krajevima još uvijek postoji običaj da svećenik ili njegov pratitelj na nadvratniku kredom ispiše godinu blagoslova i spomenute inicijale, piše Bitno.
Nekada je naglasak bio na blagoslovu kuće (prostora), a današnji obrednik govori o "godišnjem blagoslovu obitelji o božićnim blagdanima u vlastitim domovima".
Promjena je to koja proizlazi iz želje da se izbjegne magijski prizvuk blagoslova i naglasi važnost povezanosti u vjeri svih članova obitelji i u prvi plan stavi njihovo zajedništvo i poziv na svetost života.
Blagoslov prostora time nije izostavljen, ali je stavljen u drugi plan.
Blagoslov obitelji i njihovih domova započinje uglavnom na blagdan Svetog Stjepana i traje do kraja božićnog vremena tj. do Nedjelje krštenja Gospodinova.
Iznimka su veće župe u kojima župnik tijekom božićnoga vremena ne stigne pohoditi sve obitelji, pa blagoslov zna potrajati i duže. U posebnim prilikama blagoslov je moguće organizirati i tijekom godine.
Blagoslov obitelji i njihovih domova je kršćanski čin u kojemu se moli i zaziva Božji blagoslov na sve članove obitelji kako bi kršćanski živjeli i svjedočili svoju vjeru.
Kako se pripremiti za blagoslov?
Dobro je da svi članovi obitelji budu na okupu i zajedničkom molitvom posvjedoče i obnove svoju vjeru.
Na obiteljskom stolu trebali biste pripremiti Sveto pismo (barem Novi zavjet), blagoslovljenu vodu, svijeću i raspelo.
Iznos novčanog dara za svećenika nije toliko važan, svatko daje koliko može i od srca. Novčani dar nije uvjet za primanje blagoslova doma i obitelji.
POGLEDAJTE VIDEO: Psihijatar o novogodišnjim odlukama i najdepresivnijem mjesecu u godini: 'Ne može čovjek biti sretan svaki dan'