žale se na nasilje hrvatskih vlasti / Izbjeglice lutaju Zagrebom: države Europe igraju ping-pong s tražiteljima azila

Zabrinjavajuće odluke koje je EU donijela - prolaz dozvoljen samo osobama iz Sirije, Iraka i Afganistana koje eksplicitno kažu da će zatražiti azil u Austriji ili Njemačkoj - dovode do toga da se određen broj ljudi vraća u Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju i ostale zemlje na ruti, upozorila je Inicijativa 'Dobrodošli!'

3.2.2016.
14:45
VOYO logo

Inicijativa "Dobrodošli!" predstavila je u srijedu izvješće, izrađeno na temelju priča izbjeglica s beogradskog kolodvora koji do Austrije i Njemačke nisu uspjeli proći "balkansku rutu", u kojem se tvrdi da su "hrvatske vlasti prema njima provodile sistemsko nasilje, a hrvatska policija upotrebljavala i fizičku silu", što potkrepljuju fotografijama koje su dobili od izbjeglica.

Četvero aktivista Inicijative prikupljalo je priče i intervjue na beogradskom kolodvoru od 11. do 26. siječnja od izbjeglica, koji po europskim propisima od studenoga prošle godine ne mogu u zemlje EU-a jer nisu iz ratom zahvaćenih zemalja, odnosno Sirije, Iraka i Afganistana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od sastavljačica izvješća Selma Banich, članica udruge Moving Europe, rekla je na konferenciji za novinare da je 200 do 500 takvih izbjeglica već duže vrijeme zaglavljeno na željezničkoj i autobusnoj postaji u Beogradu. Izviješće je napravljeno na temelju razgovora sa stotinjak izbjeglica, u sastavni dio izvješća su svjedočanstva pet izbjeglica iz Maroka, te po jednog iz Somalije i Pakistana.

Image
Foto: Inicijativa 'Dobrodošli!'

(Inicijativa Dobrodošli!)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispričali su da su tijekom nekoliko zadnjih mjeseci više puta pokušali iz Srbije preći u Hrvatsku, no hrvatske vlasti su ih vraćale natrag jer nemaju uredne dokumente, a sada su u Srbiji bez ičega, dokumenata i novca, i spavaju na kolodvorima. 

Na tom putu, prepričava Banich, doživljavali su ružne stvari, uključujući i fizičko nasilje policije u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također tvrde da su službeni prevoditelji u Hrvatskoj nakon razgovora s njima donosili arbitrarne odluke. "Predstavljali bi se kao Sirijci, Iračani ili Afganistanci, no prevoditelji bi im rekli da ne govore tim dijalektom i to je bilo dovoljno da ih se vrati u Srbiju", navela je Banich naglasivši da to smatraju rasnom diskriminacijom i kršenjem njihovih ljudskih prava. 

Žalbe na ponašanje policije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje jesu li od MUP-a zatražili očitovanje o tim optužbama predsjednica Inicijative Tea Vidović odgovorila je potvrdno, rekavši da su 8. siječnja tadašnjem ministru unutarnjih poslova Ranku Ostojiću uputili dopis u kojem su naveli da "među novinarima i aktivistima kruže priče da hrvatska policija prije registracije u kampu u Slavonskom Brodu uz pomoć prevoditelja odvaja izbjeglice koji dolaze iz Sirije, Afganistana i Iraka, te ostale koji navodno potom bivaju zatvoreni u kontejnerima po nekoliko sati, čak i do 24 sata".

Neke od izbjeglica, stoji u dopisu, žalile su se da je hrvatska policija navodno u više navrata bila nasilna, "što je rezultiralo i fizičkim ozljedama u jednom slučaju". Ostojić je tada javno demantirao sve optužbe na račun policije, podsjetivši kako je to učinio i mjesec dana ranije kada su se takve informacije prvi put pojavile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ping-pong ljudima je neprihvatljiv

Aktivisti Inicijative 'Dobrodošli!' susreli su se s osobom iz Sirije koja želi otići u Dansku jer mu se tamo nalazi supruga i dijete, no put mu je spriječen u Sloveniji te je vraćen u Hrvatsku, a iz Hrvatske u Srbiju te je sada vjerojatno na putu za Makedoniju, iako je prije nekoliko dana prošao cijeli taj put kako bi pokušao doći do svoje obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovakav 'ping-pong' ljudima je neprihvatljiv te dovodi do stanja pravne nesigurnosti u kojoj nije jasno koje su mogućnosti za te osobe', naglašavaju. 

Aktivisti Inicijative "Dobrodošli" ocijenili su da se unatoč nizu mjera kojima EU želi usporiti tempo dolaska izbjeglica u Europu, migracije neće zaustaviti, te da se pooštravanjem azilnog zakonodavstva u zemljama članicama Europske unije događa domino efekt u zemljama "balkanske rute". 

Pozvali su europske čelnike da posegnu za humanijim odgovorima i iskoriste mehanizam privremene zaštite koji je osmišljen zbog masovnog priljeva raseljenih osoba koje traže zaštitu u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo