Drago Tadić, osječki poduzetnik koji je prvo bio jedan od osumnjičenih u aferi 'Remorker' u sklopu koje su se na optuženičkoj klupi našli Božidar Kalmeta i suradnici, otkrio je na ročištu do sada nepoznate detalje o tome kako je izgrađena sportska dvorana u Prološcu kod Imotskog, piše Slobodna Dalmacija.
Naime, Tadić je nakon nagodbe s Uskokom dobio oprost.
'Prijatelj Hrvatskih autocesta'
Sportsku dvoranu u Prološcu financirao je kao 'prijatelj Hrvatskih autocesta', a taj status dobio je 2001. godine nakon dogovora s Josipom Sapunarom i Marijom Crnjakom iz HAC-a za vrijeme rećesiječanjske koalicije. Dogovor je nastavljen u dva HDZ-ova mandata za vrijeme Ive Sanadera. Tadićeva firma Osijek Kotekst je jednom trenutku je imao dogovorenih 10 posto od ukupnih 5,3 milijardi kuna vrijednih poslova u cestogradnji.
Milijun kuna u prtljažniku
Tadić tvrdi kako je 2005. godine prvo isplatio Sapunaru milijun kuna u gotovini, tako što je torbu punu novca ubacio u prtljažnik njegova automobila parkiran kod jednoga zagrebačkog restorana. Poznati osječki poduzetnik istakuo je kako je s još 250 tisuća kuna financirao izgradnju spomenute dvorane u Prološcu, a to je od njega tražio Milivoj Mikulić, nekadašnji pomoćnik u Kalmetinom Ministarstvu prometa koji je isto tako na optuženičkoj klupi u aferi "Remorker".
Mikulić je tražio od Tadića i da donira 100 tisuća kuna za jednu crkvu u Splitu.
"Da to nismo učinili, bilo koji naš zahtjev bio bi odbijen. Donacije su bile uvjet kako Osijek Koteks ne bi bio odbijen sa zahtjevima za izvantroškovničke radove", objasnio je Tadić na nedavnom ročištu, piše Slobodna Dalmacija.
Nagrada za vjernost
Mikulić je rođeni Proložanin i u ono vrijeme mu je bilo jako stalo kao i lokalnim vlastima da se dvorana privede kraju. Smatra se kako je to bio način da se mještanima oduži za vjernost iskazanoj svaki put kada bi izašli na birališta. Prema pisanju Slobodne Dalmacije, danas se nerado govori o tome iako je od dovršetka dvorana prošlo deset godina.
Jedini tko je pristao govoriti za medije je anonimski svjedok tog vremena.
"Stvar je u tome što se u jednom trenutku shvatilo da se zaboravilo naručiti semafor za novu dvoranu. Građena je po svim standardima i od FIBA-e se htjelo tražiti licenciju, ali bez semafora to ne bi išlo. Sama dvorana koštala je nešto više od 9 milijuna kuna i sav novac je bio potrošen, da bi se Mikulić u jednom trenutku pojavio kao spasitelj i osigurao tih 250 tisuća kuna. Bilo je to više nego dovoljno za semafor, dok je ostatak potrošen za izgradnju dječjeg igrališta uz dvoranu. Eno vam ih danas oboje u funkciji pa slikajte", rekao je za Slobodnu Dalmaciju nepoznati svjedok.
Najbrže rastuća tvrtka
Anonimni svjedok je naveo kako je bila javna tajna da su Tadić i Mikulić bili u dobrim odnosima. Naime, Mikulić je prilikom svojeg mandata u Ministarstvu koristio mobitel registriran na Osijek Kotekst. Mikulić je zajedno s bratom imao tvrtku "Dinarik", specijaliziranu za betonske konstrukcije te su surađivali s brojnim tvrtkama uključujući i s Tadićevom. "Dinarik" je imao strelovit rast i godišnji prihod od čak 219 milijuna kuna, zbog čega su i dobili titulu najbrže rastuće tvrtke u južnoj Hrvatskoj.
Kalmeta mu zato mora spomenik dignuti!
"Prije dolaska u HAC i kod Kalmete, Milivoj nije bio uopće politički angažiran i da bi ga predložili Sanaderu, prvo smo ga morali upisati u naš ogranak HDZ-a u Prološcu. Puno mu je u kasnijem usponu pomoglo i to što je sa Zdravkom Livakovićem zajedno studirao na građevini. Izuzev dvorane, međutim, nije nas se previše sjetio dok je dijelio poslove. U jednom trenutku zbog nabavke nekakvih kemijskih WC-ova našao se na ledu, ali unatoč svemu opet smo stali iza njega. To je i bio razlog što je na kraju završio kod Čobankovića u Ministarstvu regionalnog izvora". ispričao je za Slobodnu Dalmaciju anonimni izvor.
"Mikulić je kroz sve ovo vrijeme od izbijanja afere bio više nego fair prema Kalmeti i Livakoviću. On zna puno više nego što je rekao ili ga se pitalo. Kalmeta mu zato mora spomenik dignuti!", istaknuo je svjedok.