Eksplozije na brani kod Hersona iz sovjetske ere u dijelu južne Ukrajine koji je pod ruskom kontrolom u utorak su izazvale poplave širom ratne zone.
Ukrajinske i ruske snage međusobno se optužuju za dizanje brane u zrak, a politički i sigurnosni analitičar Denis Avdagić za Net.hr pojasnio je tko bi zapravo mogao stajati iza uništenja brane.
"Znate na što to podsjeća? Na Mladića i branu u Hrvatskoj. Ukazuje jasno kome je to u interesu, ruskoj strani je u interesu", kaže Avdagić napominjući kako smo u ponedjeljak mogli vidjeti neke naznake početka ukrajinske protuofenzive.
"Upravo ovaj čin na jednom dijelu terena jako onemogućuje tu situaciju, a velik broj snaga će se preusmjeriti na pomaganje stanovništva. Ukrajini je bilo u interesu što prije doći do brane i koristiti taj energetski potencijal", naglašava Avdagić.
Pripremne radnje za protuofenzivu
Iako bi se moglo pomisliti kako su branu raznijeli Ukrajinci, budući da je ona važna za poluotok Krim - koji je pod ruskom okupacijom od 2014. - i njegovu opskrbu vodom, Avdagić napominje kako nije slučajno da je brana samo djelomično oštećena.
"Iz toga, možemo reći, bazena se opskrbljuje i Krim vodom, ali taj segment nije ugrožen. Brana je oštećena u onoj mjeri u kojoj izaziva prijetnju za brojno stanovništvo. To vam zapravo puno toga govori", kaže Avdagić.
Na pitanje, je li počela ukrajinska protuofenziva, Avdagić kaže kako ne smatra da je to slučaj, ali naglašava da su napravljene pripremne operacije.
"Sabotaže, izviđanja, provociranje neprijatelja da mora seliti snage na drugi teren. Zatim, imate ovu priču s ruskim partizanima, u ponedjeljak su počeli napadi koji su trebali biti uvod, ali ne možemo reći da je ovo puna eskalacija", zaključuje Avdagić.