U Hajdukovoj utakmici stoljeća koju je sa stadiona Steaue u Bukureštu prenosio samo Hrvatski radio, Splićani su protiv Unireje odigrali junačkih 1:1 i izborili povijesni prolaz u Europsku ligu.

26.8.2010.
21:17

Bukurešt. Stadion Steaue. Gledatelja: 2.000. Sudac: Claudio Circhetta (Švicarska). Strijelci: 1:0 - Bilasco (2), 1:1 - Vukušić (88).

UNIREA URZICENI: Grigore - Mehmedović, Galamaz, Maftei, Nicu - Brandan, Rusescu, Bordeanu, Onofras - Bilasco, Neaga.

HAJDUK: Subašić - Oremuš, Buljat, Maloča, Jozinović - Andrić, Brkljača - Tomasov, Ibričić, An. Sharbini - Vukušić.Bravo majstori! Špacin Hajduk izborio je povijesni prolaz u Europsku ligu pobijedivši u dvije utakmice prošlogodišnjeg sudionika Lige prvaka, rumunjsku Unireju Urzicenu, sa 5:2 u dvije utakmice.

PRATITE UŽIVO PRIJENOS ŽDRIJEBA SKUPINA EUROPSKE LIGE U PETAK U 13.00 SATI NA net.hr-u

Splićani su glavni dio posla napravili već u prvoj poljudskoj utakmici kada su slavili 4:1 na krilima sjajnog Senijada Ibričića, ali sudbina je htjela da u uzvratu devedeset minuta strepimo nad konačnim ishodom.

arti-201008260629006Psihološku dramu pojačala je činjenica da smo utakmicu zbog kaosa u rumunjskom klubu mogli pratiti samo na Hrvatskom radiju. Počelo je da gore ne može. Rumunji su svoj jedini gol zabili već u 2. minuti preko Mariousa Bilasca i najavili dramu za sve navijače bijelih. Domaćini su pogađali vratnice, promašivali odlične prilike, a Splićane je na životu održavao sjani vratar Subašić.

arti-201008260600006Još je u goru situaciju Hajduk došao u 66. minuti kad je Mario Brkljača dobio drugi žuti karton. Rumunjska ofenziva se još pojačala, ali odlični Subašić nije dozvolio drugi gol koji bi rumunjsku momčad u raspadu doveo u priliku da se od kluba oproste velikim uspjehom.

arti-201008250403006U 82. minuti isključen je i branič Unireje, Maftei, i bio je to kraj za domaćine. Ante Vukušić zabio je u 88. minuti gol koji je riješio sve dileme oko prolaza.

PRIJENOS UTAKMICE

90+1' - Čop ukrao loptu Rumunjima, mogao ih je kazniti golom, ali je i on promašio.

90' - Ibričić mogao donijeti pobjedu Hajduku, ali je promašio rumunjska vrata.

88' - obrana Uniree se sasvim raspala, jedan točan pas izbacio je Vukušića koji je lakoćom matirao Grigorea za izjednačenje i Hajdukov plasman u Europsku ligu!

85' - Hajduk je pametno razvukao Rumunje koji se više ne brane tako disciplinirano i visokim loptama pokušavaju ugroziti gostujuća vrata.

82' - Maftei zbog grubog starta s leđa na Ibričića dobio izravni crveni karton i snage na terenu su sada izjednačene.

77' - promjena kod Rumunja, izašao je Neaga, a na teren je utrčao Maurice Dalé.

76' - Poklepović pokušava zatvoriti sve prilaze golu, izvuako je Sharbini, a ušao obrambeni igrač Jonjić.

74' - nova obrana Subašića nakon udarca glavom strijelca Bilasca.

73' - kod splitske momčadi požutio je i Andrić koji je, iznerviran jer Rumunji nisu izbacili loptu nakon što je ostao ležati Jozinović, prekršajem zaustavio akciju Rumunja.

66' - kakva drama! drugi žuti karton dobio Mario Brkljača zbog prekršaja na Brandanu i Hajduk je ostao s desetoricom igrača na terenu.

65' - kapetan domaće momčadi Galamaz propustio veliki zicer nakon opasnog šuta Frunze.

64' - prva izmjena kod Rumunja, izašao je Rusescu, a ušao Frunza.

63' - tek prvi izlet Hajduka pred domaći šesnaesterac u drugom dijelu, ali Brkljačina lopta nije pronašla Vukušića.

59' - novi žuti karton kod domaćina zaradio je Bordeanu nakon duela s Brkljačom.

56' - prvi žuti karton za igrače Uniree, javnu opomenu je zaradio Rusescu nakon prekršaja na Vejiću.

54' - nova obrana Subašića gotovo na gol-liniji! Ubacio je Bordeanu, a završni udarac uputio je opasni Onofras.

52' - nova opasnost za Splićane! Opet je pucao Rusescu, ali je lopta otišla tik pored lijeve vratnice.

50' - kao i na startu prvoga dijela, Rumunji su opet pritisnuli Splićane i traže drugi pogodak. Poklepovićevi igrači su uglavnom na svojoj polovici i brane prilaze prema Subašiću. 48' - nova obrana Subašića! Korner je izveo Brandan, a pokušaja Maftei je ipak ukrotio Hajdukov vratar.

46' - na startu drugog dijela Poklepović je povukao Tomasova i na teren poslao iskusnog Hrvoja Vejića pokušavajući učvrstiti bedem pred svojim vratima.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA45+1' - Onofras je bio u izglednoj poziciji, no pucao je daleko od vrata. Subašić je nakon toga oklijevao s ubacivanjem lopte u igru i sudac mu je pokazao žuti karton.

45' - slobodan udarac za Hajduk s 30-tak metara izveo je Andrić, no lopta je otišla preko gola.

42' - Splićani su malo sakrili loptu Rumunjima i 'kradu' vrijeme do kraja prvoga poluvremena, kojim Stanko Poklepović nikako ne može biti zadovoljan.

39' - slab pokušaj Sharbinija koji je završio u rumunjskom bloku.

37' - žuti karton za Brkljaču koji je prvo igrao rukom, a potom se nije zaustavio i sudac ga je kaznio zbog opstruiranja igre.

35' - u posljednjim minutama obje momčadi puno griješe, a takva igra više odgovora Hajduku koji čuva svoju prednost iz Splita.

25' - sjajan slobodnjak Rusescua iz daljine, ali je Subašić spasio odbivši loptu u prema autu.

22' - Rusescu je imao priliku ići 'jedan-na-jedan' sa Subašićem, ali je loše primio loptu i propala je akcija Rumunja.

19' - prvi korner za Splićane nakon akcije Tomasova, pokušao je glavom Buljat, ali je samo dodao u ruke rumunjskom vrataru.

18' - prekršaj Andrića u blizini Hajdukovog šesnaesterca, ubacio je Brandan, stvorila se velika gužva, ali srećom, lopta je pala Subašiću u ruke.

16' - tek prvi ozbiljniji nalet Hajduka, akcija u trokutu Ibričić - Jozinović - Sharbini završila je udarcem Andrića, ali nije bilo apsolutno nikakve opasnosti za vratara Grigorea.

9' - greda spasila Hajduk! Brandan je nanizao nekoliko igrača, a potom je lopta došla do Bilasca koji je opalio iskosa i pogodio okvir Subašićevog gola.

7' - Rumunji su opasno navalili prema Hajdukovim vratima, sve više preskaču igru, a gosti iz Splita su još zbunjeni nakon rano primljenog pogotka.

2' - greška Jurice Buljata kojeg je lopta preskočila pred vlastitim šesnaestercem, činilo se da će Jozinović spasiti stvar, ali je Bilasco u padu pogodio donji lijevi kut Subašićeve mreže za šokantnno vodstvo Uniree.

1' - na stadionu Steaue skupilo se možda dvije tisuće gledatelja, ali i veća skupina gostujućih navijača, pa će Hajduk imati 'skoro' domaćinsku atmosferu.

NAJAVAarti-201008260629006Na krilima Senijada Ibričića, koji je upravo uoči ovoga meča u Bukureštu saznao da je postao otac, nogometaši Hajduka su na Poljud 'pregazili' Unireu u drugom poluvremenu i rezultatom 4:1 došli pred 'vrata raja'. Navijači već 15 godina čekaju velike europski rezultat, a plasman u skupine Europske lige to će svakako biti.

arti-201008190706006Stanko Poklepović je cijeli tjedan pozivao na oprez, unatoč stalnim vijestima o raspadu rumunjskog sastava, kojeg u uzvrat neće voditi trener Ronny Levy. Bez obzira na rasulo u Unirei, svi igrači zaigrat će još utakmicu protiv Hajduka, a onda će se poput 'rakove djece' raseliti po cijeloj Rumunjskoj.

arti-201008250403006Hajduk ima veliku prednost i nema pravo na opuštanje, a kamoli pogrešku. Za domaćinski ugođaj će se pobrinuti najžešći navijači koji će u velikom broju doći u Bukurešt, a za eventualnu feštu nakon susreta Mladen Grdović.