Bidenova administracija nastoji uliti povjerenje u cijepljenje u SAD-u, ali se pritom suočava s nepovjerenjem prema vladi u Washingtonu. Primjer jednog zakletog antivaksera koji je promijenio mišljenje bi mnogima, međutim, mogao otvoriti oči, prenosi Deutsche Welle.
Daryl Barker tjednima se u bolnici u Missouriju bori s covidom.
"S mojih 31. godinu sam bio heroj u očima mog dječaka, bio sam za njega najsnažniji čovjek kojeg je poznavao. Sada imam osjećaj da bi on svojim rukama mogao mene podići", rekao je Daryl za DW.
Liječnici mu dali male šanse za preživljavanje
Ovaj 31-godišnjak bio je toliko bolestan kada je stigao u bolnicu da su mu liječnici dali tek 20 posto šanse za preživljavanje. Nije imao zabilježenih prethodnih težih oboljenja, ali se, kao i njegova supruga i ostali članovi obitelji, odlučio protiv cjepiva.
"Bio sam protiv cjepiva samo zato što smo mi jako konzervativna obitelj", rekao je Daryl.
No, Darly i njegova obitelj nisu jedini takav primjer u SAD-u. Skepticizam prema cjepivu je velik, posebice među pristašama republikanaca. Taj je skepticizam doveo do toga da se brzo cijepljenje, koje je pogurala Vlada, znatno uspori. Tek polovica stanovništva je potpuno cijepljena.
Teška borba za uvjeravanje
Vladina nedavna direktiva koja se odnosi na oko 4 milijuna državnih službenika jedan je od napora da se ubrza cijepljenje. Zaposlenicima se na taj način nalaže da, ako se ne žele cijepiti, moraju nositi maske na radnom mjestu i redovito se testirati. To je ujedno i otvorilo put američkim poduzećima da uvedu slična pravila za svoje zaposlenike.
U bolnicama i američkom društvu teška je borba za uvjeravanje ljudi u prednost cijepljenja, no obitelj Barker više nije potrebno uvjeravati, planiraju se cijepiti čim se Darly oporavi od koronavirusa.