Američki ministar vanjskih poslova Antony Blinken uvjetovao je nastavak pružanja pomoći Nigeru "očuvanjem demokracije" u toj afričkoj zemlji, priopćio je State Department.
"Čvrsto gospodarsko i sigurnosno partnerstvo Sjedinjenih Država i Nigera ovisi o očuvanju demokracije i poštovanju vladavine prava i ljudskih prava", rekao je Blinken u telefonskom pozivu nigerskom predsjedniku Mohamedu Bazoumu, kojega su zatočili pripadnici predsjedničke garde.
Washington "osuđuje pokušaj preuzimanja vlasti silom i svrgavanja ustavnog poretka", dodao je američki državni tajnik, stoji u priopćenju.
Vojska ukinula sve institucije
Poziv je upućen u srijedu navečer, prije nego što je vojska na nigerskoj nacionalnoj televiziji objavila da ukida "sve institucije" i proglasila "kraj" aktualnoga režima te da su granice zatvorene te da je diljem zemlje proglašen policijski sat.
Mohameda Bazouma, koji je demokratski izabran u travnju 2021. godine, od srijede ujutro drže pripadnici predsjedničke garde, nakon neuspješnih pregovora.
Niger, čija je povijest obilježena državnim udarima, jedan je od zadnjih saveznika zapadnih zemalja na području Sahela opustošenog džihadističkim nasiljem, i čije su se dvije susjedne države, Mali i Burkina Faso, u kojima je nakon puča na vlasti vojska, okrenule prema drugim partnerima, među kojima je i Rusija.
Antony Blinken naglasio je i "čvrstu podršku" Washingtona "predsjedniku Mohamedu Bazoumu i demokraciji u Nigeru", priopćio je State Department.
Osuda Guterresa
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres "oštro osuđuje neustavnu promjenu vlasti" u Nigeru, priopćio je njegov glasnogovornik nakon što je vojska objavila da je svrgnula s vlasti predsjednika Mohameda Bazouma.
Guterresov glasnogovornik Stéphane Dujarric priopćio je da je glavni tajnik UN-a "duboko zabrinut" zbog toga što članovi predsjedničke garde drže u zatočeništvu predsjednika Bazouma.
"Glavni tajnik poziva na trenutačni prekid svakog djelovanja koje narušava demokratske principe u Nigeru", dodao je Dujarric.