Šesti je dan od kako je Tursku i Siriju pogodio katastrofalan potres. Potraga za preživjelima još uvijek traje, a iz sata u sat sve su manje šanse za pronalaskom preživjelih.
U Turskoj je zasad potvrđeno 20.665 osoba, dok je u Siriji poginulo 3.553 ljudi. Time je ukupan broj smrtnih slučajeva porastao na 24.218.
Prema najnovijim informacijama, broj ozlijeđenih porastao je na oko 80 tisuća ljudi, a gotovo 93 tisuće žrtava evakuirano je iz pogođenog područja, javlja Sky News.
Hrvatski veleposlanik u Turskoj, Hrvoje Cvitanović za Danas.hr potvrdio je spomenute brojke pa se dotaknuo kako je sve manje vremena za stradale koji su i dalje ispod ruševina.
"Uvijek će se u medijima pokazivati neki koji su imali sreće, ali glavnina nažalost - bolje da ni ne mislimo o tome", rekao je Cvitanović.
Poslani su konvoji humanitarne pomoći među kojima je i Hrvatska.
"Imamo 5 šlepera koji su iz odluke Vlade, dva šlepera Caritasa i jedan kamion Hrvatskog Crvenog križa. Ovdje pokazujemo našu sinergiju svih humanitarnih organizacija i države pomoći narodu koji je stradao u Turskoj", rekao je u petak Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite prije samog ispraćaja konvoja.
Sirijski predsjednik Bašar al-Asad je tijekom svog prvog obilaska pogođenog područja od potresa u petak kritizirao Zapad jer izbjegavaju njegovu zemlju, a poručio je da ovu krizu vidi za poticanje ublažavanja izolacije Siriji, ako već ne od SAD-a i EU-a, onda od arapskih zemalja.
"Zapad je dao prednost politici nad humanitarnom situacijom", rekao je skupini novinara tijekom posjeta u Alepu.
RANIJE:
Prevoditelji ključni u turskim spasilačkim timovima: 'Oni su naše oči i uši'
Lokalni turski prevoditelji pokazali su se od "ključne važnosti" u tekućim operacijama potrage i spašavanja nakon smrtonosnih potresa u Turskoj, budući da više od 6800 osoba iz međunarodnih timova sudjeluje u spašavanju života.
Više o tome pročitajte u nastavku:
Zapovjednik hrvatskog tima za Danas.hr otkrio detalje spašavanja: 'Dobili smo novu zadaću...'
Hrvatski tim koji je otišao u Tursku neumorno pod ruševinama traži unesrećene. "Trenutno smo dobili novu zadaću na koju krećemo, sukladno uputama voditelja međunarodnih timova.
Kada se naši probiju do tamo imat ćemo više informacija i znat ćemo o čemu je riječ", kazao je za Danas.hr voditelj modula Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Mladen Vinković.
Što je sve Vinković poručio u razgovoru za naš portal pročitajte OVDJE.
Prevoditelji ključni u turskim spasilačkim timovima: 'Oni su naše oči i uši'
Cijela Turska i dalje traga za preživjelima. Iz minute u minutu dolaze nove informacije oko preživjelih, ali puno više oko stradalih.
Tako je jedan mladić, 16-godišnji Kamilcan Ağdaş izvučen iz ruševina čak 119 sati nakon potresa u Kahramanmaraşu, a na snimkama se vidi kako je mladić izvučen s osmijehom na licu.
Video pogledajte u nastavku:
Stručnjak o lošoj kvaliteti turske gradnje: 'Šteta je bila očekivana, ali ne kakvu vidite'
Stanovi za koje su nekoć tako dugo marljivo štedjeli, uređivali i činili ih ugodnima za život sada leže u hrpi ruševina nakon snažnog potresa koji je pogodio Tursku.
Nove i stare zgrade, neke izgrađene tek prije šest mjeseci, raspale su se. Druge su se spljoštile poput betonskih palačinki.
Više pročitajte u nastavku:
Pogledajte trenutak spašavanja: Iz ruševina nakon više od 120 sati spašena starica
Unatoč sve manjim nadama potrage za preživjelima se i dalje nastavljaju pa je tako spašena nekolicina ljudi koji su među ruševinama bili zarobljeni više dana.
Tako je i spašena 70-godišnjakinja koja je bila zarobljena pod ruševinama u turskom gradu Kahramanmaraşu.
Više pročitajte u nastavku: