istraga EPPO-a /

Zaplijenili 14 luksuznih vozila organiziranim kriminalcima: Uzeli im Rolls Royseve, Mercedese...

Image

O kakvim je vrijednostima riječ govori već to što EPPO navodi da se na tim automobilima utajilo 'najmanje 12 milijuna eura poreza'

23.11.2022.
11:00
VOYO logo

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pohvalio se na društvenim mrežama razbijanjem lanca organiziranih kriminalnih skupina koje su utajivale porez na dodanu vrijednost na prodaji luksuznih automobila.

U ovom slučaju bila je riječ o istrazi EPPO-a koja se završavala u Španjolskoj, gdje su kriminalci prodavali rabljene luksuzne automobile koje su kupovali u drugim članicama Europske unije, sve kako bi vozilima, očito, zameli financijski trag, odnosno kako bi nadležne agencije u Španjolskoj naveli na zaključak da na automobile ne treba plaćati porez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Lovac na korumpirane /

RTL Danas u Uredu europskog tužitelja čija je šefica najavila nova uhićenja u Hrvatskoj

Image
Lovac na korumpirane /

RTL Danas u Uredu europskog tužitelja čija je šefica najavila nova uhićenja u Hrvatskoj

O kakvim je vrijednostima riječ dovoljno govori to da, premda je riječ o "rabljenim" automobilima, kriminalci su na tih 14 vozila kojima su istražitelji EPPO-a i njihovi kolege iz Španjolske državne agencije za poreznu administraciju ušli u trag, utajili "više od 12 milijuna eura poreza". Operacija istražitelja trajala je oko jedne godine, navodi EPPO.

I kad je istraga bila kompletna, nakon što su europski i španjolski istražitelji izvukli sve potrebne informacije, u juriš na kriminalce krenuli su pripadnici kriminalističke policije iz Valencije i tamošnja Guardia Civil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među 14 zaplijenjenih vozila nalaze se Rolls Royceovi, Mercedesi, Audiji, na fotografijama se vidi i jedan motocikl… odnosno, kao na galeriji fotografija koje je objavio EPPO.

Ured europskog javnog tužitelja na razini EU-a vodi Laura Kövesi, čuvena "rumunjska čellčna lady", žena čije ime uvelike podsjeća na bivšu ministricu pravosuđa Monicu Macovei. Macovei je u povijesti ostala upamćena kao rješenje rumunjskih vlasti za tu ministarsku poziciju kako bi primirili glasne prigovore iz EU-a o nedostatnoj borbi protiv korupcije tijekom pristupnih pregovora za članstvo u EU-u.

Macovei je u rekordnom roku provela veliko pospremanje u Rumunjskoj na svim razinama. Upravo Kövesi je bila ona koju je Macovei imenovala na mjesto glavne državne tužiteljice. I konačno, dok su državne vlasti uspjele srušiti Macovei, ona je već srušila, procjenjivalo se tada, oko 80 posto koruptivne hobotnice u toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kövesi je sada ona koja lopove, kriminalce, korumpirane političare, državne i sve druge službenike progoni na razini EU-a. Neki će reći da nije bez vraga to što je hrvatska ispostava Ureda europskog javnog tužitelja bila ono tijelo zbog kojega su uhićeni Gabrijela Žalac i Tomislav Tolušić.

Kad je početkom mjeseca Kövesi posjetila Hrvatsku, poručila je da će, "tko god kršio zakon, biti pod istragom, i to bez obzira čime se bavi". A onda je još rekla:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naši europski delegirani tužitelji govore hrvatski jezik. Mi radimo s hrvatskom policijom. Sude nam hrvatski suci. Mi štitimo vaš novac. Štitimo vas. Ako imate sumnje, dođite nam."

Razlog njenog posjeta najmlađoj članici EU-a bilo je da od RH i MUP-a zatraži specijalizirane policajce koji bi mogli raditi na zahtjevnim i kompleksnim slučajevima s pronevjerom novca na štetu Europske unije:

"Ne želimo biti u situaciji da, kad imamo kompleksan slučaj, a takvi su svi u EPPO-u, i nazovemo policiju, da nam kažu: 'Slušajte, ne mogu sad, imam drugih slučajeva koje moram riješiti.' To je ideja, da budu specijalizirani policajci i da rade na našim slučajevima."

Što se tiče Macovei, ona je nakon svog ministarskog mandata kojim je ostavila povijesni trag u pravosuđu Rumunjske, potom prešla u Europski parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostalo je zapisano da je, nakon ulaska Hrvatske u EU, Macovei bila među onim europarlamentarcima koji su se najviše zalagali za sređivanje korupcije u našoj zemlji, za sređivanje situacije u kojoj se Crkva miješala u državne poslove i nedostatnih prava manjina u praksi u RH. Ona je tako 2013. podnijela amandman da se monitoring nad Hrvatskom nastavi i nakon onog povijesnih 1. srpnja.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo