UGLEDNI AMERIČKI TEORETIČAR: / 'Bosna i Hercegovina klasični je primjer nefunkcionalne države'

Image
Foto: Screenshot/Youtube
3.7.2017.
12:07
Screenshot/Youtube
VOYO logo

Nefunkcionalnost sustava u samoj je biti bosanskohercegovačke države. To se donekle može razumjeti imajući u vidu okolnosti u kojima je ona nastala, no problemi koje ima BiH, upozorava Fukuyama u intervjuu za Dnevni avaz, nadrasli su njene granice i objektivno su postali teret za cijelu regiju koja zbog toga ne može napredovati.

Iako je u svojim radovima opetovano rabio termin "plemenskih društava" Fukuyama na izravni upit je li to primjenjiva kategorija i u slučaju BiH odgovara niječno te sugerira kako je u toj zemlji stanje još retrogradnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovdje se više radi o etnicitetima. U stanovitoj mjeri oni su socijalno konstruktivne kategorije ali su istodobno više podložni manipulacijama nego plemena u kategorijama koje ja koristim u svojim radovima", kaže Fukuyama.

Njegov je zaključak kako u BiH enticiteti služe političarima kao podloga za vješte manipulacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Problemi BIH nadrasli su njene granice i teret su za regiju'

Fukuyama nema dobre vijesti za one koji vjeruju da je budućnost zapadnog Balkana ipak optimistična i koji, primjerice, vjeruju da je novi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić osoba koja tome može konstruktivno doprinijeti.

Fukuyamina je ocjena kako je Vučić nedvojbeno "jako pametan" i na vješt se način štiti od kritika EU-a i SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije otvoreno proruski nastrojen, no ispod površine jasno se vide brojne struje koje idu ka Rusiji a ne prema EU i Zapadu", zaključio je Fukuyama, uz upozorenje kako Vučić pokazuje autoritarne porive koji su loš presedan za cijelu regiju.

Image
BIVŠI VISOKI DUŽNOSNIK CIA-e: /

'Na Balkanu će prije ili kasnije doći do promjena granica, i to u dvije zemlje...'

Image
BIVŠI VISOKI DUŽNOSNIK CIA-e: /

'Na Balkanu će prije ili kasnije doći do promjena granica, i to u dvije zemlje...'

Fukuyama ocjenjuje da jugoistok Europe zaslužuje njegovu dodatnu pozornost pa je najavio kako će se se prihvatiti rada na nekoliko "studija slučaja" i u njima pokušati ponuditi ne samo pojašnjenje zašto je stanje takvo kakvo jest nego i kako bi se ono moglo popraviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fukuyamino djelo iz 1992. "Kraj povijesti i posljednji čovjek" uzdrmalo je akademske krugove potaknuvši brojne rasprave o tezi da je liberalna demokracija pobijedila u ideološkim ratovima i time ujedno označila krajnji stupanj čovjekove slobode uspostavivši najbolji sustav vladavine koji je moguć u datim uvjetima.

'Vučić ima autoritarne porive'

U akademskoj je karijeri prošao šaroliki put od ikone neokonzervativizma u razdoblju vladavine Ronalda Reagana preko kritičara iste te doktrine u vrijeme kada je SAD-om vladao George Bush do oštrog suprotstavljanja sadašnjoj administraciji Donalda Trumpa kojega je čak spreman uspoređivati s nekadašnjim srbijanskim populističkim liderom Slobodanom Miloševićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trumpa i Miloševića Fukuyama uspoređuje tako što ih obojicu svrstava u kategoriju "političkih poduzetnika".

"Milošević i Trump shvatili su da imaju veliku priliku u tome da u određenom povijesnom trenutku nastupe populistički i nacionalistički", pojašnjava svoju tezu Fukuyama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za aktualnog predsjednika SAD-a Fukuyama nema lijepih riječi te iznosi ocjenu kako je on osoba prilično ograničenih pogleda i znanja.

Ni o Trumpu nema lijepo mišljenje

"Trump osobno ne zna baš puno o vanjskom svijetu. Mislim da ima sposobne savjetnike, no nisam uopće siguran da ih sluša. Kao rezultat svjedočimo nekonzistentnoj politici", opisuje Fukuyama svoje dojmove o Trumpu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjava to konstatacijom kako Trump govori jedno, primjerice o tome koliko je važan ili nevažan NATO dok njegov potpredsjednik Mike Pence govori nešto sasvim drugo pa zapravo nitko ne zna što je stvarno stajalište i politika sadašnje američke administracije.

U konačnici su se SAD na taj način svrstale u red svih drugih država koje jednostavno nisu u stanju donositi teške odluke koje bi se temeljile na konsenzusu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki politički sustav duboko je podijeljen i pitanje je kakve će to posljedice imati odnosno kakva bi uopće mogla biti politika i odnos Washingtona prema, primjerice, Europi, sugerira Fukuyama.

FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo