Donald Trump rekao je u četvrtak da želi nastaviti razgovore sa Sjevernom Korejom nakon višemjesečnog zastoja unatoč tome što je Pyongyang izveo nove pokuse s projektilima koje Washington naziva "provokacijom".
"Žele razgovarati i uskoro ćemo se sastati s njima", rekao je predsjednik Sjedinjenih Država.
Izaslanstvo sjevernokorejskih pregovarača doputovalo je u četvrtak predvečer u Švedsku, gdje do kraja tjedna trebaju početi novi pregovori o nuklearnom razoružavanju Sjeverne Koreje.
U prigodi kratkotrajnog boravka u Pekingu sjevernokorejski izaslanik Kim Myong Gil je u pratnji trojice suradnika potvrdio da odlazi na "pregovore sa SAD-om na operativnoj razini", navodi južnokorejska novinska agencija Yonhap. "Imam velika očekivanja i optimist sam", dodao je.
Američki State Department nije htio otkriti tko će voditi američko izaslanstvo ni kada i gdje će se pregovori održati.
Željno iščekivani dijalog
Američka vlada je sa sve većim nestrpljenjem iščekivala da Sjeverna Koreja pristane na nastavak dijaloga koji je na mrtvoj točki nakon neuspjeha summita u Hanoiju potkraj veljače na kojemu su sudjelovali Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un.
U utorak je sjevernokorejska diplomacija objavila nastavak razgovora potkraj tjedna, što je SAD odmah potvrdio.
No 24 sata nakon te pozitivne poruke Sjeverna Koreja je ispalila još jedan balistički projektil more-zemlja. Posljednjih mjeseci zaredala je s ispitivanjem projektila kratkog dometa.
State Department je odmah u srijedu pozvao Sjevernu Koreju da se "suzdrži od provokacija" i da "ostane u pregovorima".
John Bolton koji je još prije mjesec dana bio savjetnik Donalda Trumpa za nacionalnu sigurnost kritizirao je u govoru u ponedjeljak pomirljiv stav Bijele kuće koja je spremna zažmiriti na Kimovo ispaljivanje projektila koje je dosad nazivao "normalnim".
Usto je osporio da je sjevernokorejski čelnik spreman na pravu denuklearizaciju ocijenivši da samo želi dobiti na vremenu kako bi ojačao svoj arsenal.
Ankit Panda iz Saveza američkih znanstvenika opisao je projektil kao sjevernokorejski projektil na čvrsto gorivo najdužeg dometa. Prema njegovim riječima, to je "bez ikakve sumnje prvo ispitivanje projektila na koji se može staviti nuklearna bojna glava, još od studenog 2017."
To pokazuje, misli Panda, da je vojni program Kim Jong-una "bio aktivan i tijekom diplomatskih napora 2018-2019".