Američki Senat i Kongres trebali bi glasati o sporazumu kojem bi se izbjegao novi prekid rada vlade. Glavni prijepor je oko financiranja izgradnje zida na južnoj granici SAD, koji je rezultirao i prošlom blokadom vlade.
Senator Mitch McConnell, koji predstavlja vladajuće u Senatu rekao je kako očekuje da će predsjednik Trump potpisati sporazum, ali i da će proglasiti stanje nužde u naciji, kako bi mogao sagraditi zid na granici s Meksikom. Nedugo nakon senatora McConella, ovu informaciju je potvrdila i glasnogovornica Bijele Kuće, Sarah Sanders, prenosi BBC.
'Trump ispunjava obećanje koje je dao'
Rekla je kako će predsjednik potpisati sporazum kojim će se omogućiti barem djelomični nastavak rada federalne vlade, ali dodala je i kako će poduzeti druge mjere, uključujući proglašavanje stanja nužde kako bi “osigurao nacionalnu sigurnost i zaustavio humanitarnu krizu na granici”. Dodala je kako Trump tako ispunjava obećanje koje je dao, da će sagraditi zid na granici.
Kompromisno rješenje, kojim bi se trebala izbjeći blokada vlade, donosi proračun od milijardu i 300 milijuna dolara za povećanje sigurnosti na granici, ali ništa od tog novca nije predviđeno za izgradnju zida.
"Želite govoriti o stanju nužde u naciji? Pričajmo o današnjem danu, prvoj godišnjici još jednog pokolja i oružanog nasilja u Americi... Zašto to ne proglasite nacionalnom nužnosti", oštar je odgovor predsjedavajuće američkog Kongresa, demokratkinje Nancy Pelosi.
Trump je odgovorio na Twitteru, ali nekako je i to uspio pretvoriti kao razlog za izgradnju zida.
Opasan presedan
Još tijekom prošle blokade vlade, Trump je zaprijetio kako će proglasiti izvanredno stanje, čime bi mogao koristiti sredstva namijenjena za druge stavke u proračunu za izgradnju zida. To je bio ujedno i najjednostavniji način da zadovolji svoje birače koji su postajali sve nezadovoljniji zbog blokade, ali i zbog porezne reforme kojom su se okoristili najbogatiji, a oni plaćali osjetno više.
No i u republikanskim redovima su isticali kako bi time Trump postavio opasan presedan jer bi tako bilo koji predjednik u budućnosti mogao jednostavno zaobići Kongres koji ipak kontrolira proračun. Slično je rekla i Pelosi, koja je rekla kako će demokrati proučiti kojim pravnim mehanizmima to mogu spriječiti.
"Sagledat ćemo opcije i pripremiti odgovor. Znam i da su republikanci zabrinuti koliko god tvrde suprotno. Ako predsjednik može proglasiti stanje pripravnosti zbog nečega što je on izmislio kao nužnost, zbog iluzije koju želi prenijeti, zamislite što bi američkom narodu mogao napraviti predsjednik s drugačijim vrijednostima", rekla je.