Otac i dvojica braće navodnog glavnog organizatora bombaških napada u Šri Lanki ubijeni su pošto su sigurnosne snage uletjele u njihovu sigurnu kuću prije dva dana, rekla je policija i jedan član bombaševe obitelji za Reuters u nedjelju.
Među 15 poginulih u sukobima s vojskom na istočnoj obali Šri Lanke u petak su Zaini Hašim, Rilvan Hašim i njihov otac Mohamed Hašim, viđeni na snimci koja kruži društvenim mrežama gdje pozivaju na otvoreni rat protiv nevjernika, rekla su četiri izvora iz policije.
VEZANE VIJESTI
- Stručnjak za sigurnost: 'Terorizam je postao dio našeg života i to neće prestati. Apsolutne sigurnosti nema'
- Braća sa Šri Lanke koji su zamalo izgubili obitelj: 'Netko je ljude istrenirao i koordinirao'
- Teroristički napadi u Šri Lanki koštat će turistički sektor 1,5 milijardi dolara
Nijaz Šarif, šogor Zahrana Hašima, navodnog čelnika skupine koja je odgovorna za smrt 250 ljudi u crkvama i hotelima u prošlotjednim napadima, rekao je za Reuters da su na snimci dvojica Zahranove braće te njihov otac.
Policija je također potvrdila da su trojica od 15 ubijenih viđeni na toj snimci na društvenim mrežama gdje pozivaju pristaše na ubijanje nevjernika i raspravljaju o mučeništvu.
U Šri Lanki je i dalje izvanredno stanje s visokim stupnjem sigurnosti, a gotovo 10.000 vojnika je na ulicama diljem te otočne države gdje provode akcije potrage i lova na članove dviju islamističkih skupina za koje se vjeruje da stoje iza napada.
Crkve na Šri Lanki utihnule, nadbiskup Colomba osudio napade
Crkve diljem Šri Lanke odgodile su nedjeljne mise, a nadbiskup Colomba u propovijedi iz kapele u svome domu koju je prenosila lokalna radiotelevizija rekao je da su teroristički napadi počinjeni na Uskrs na crkve i hotele "uvreda čovječanstvu".
Na sam Uskrs, islamski sunitski ekstremisti su u napadu bombaša samoubojica na tri katoličke crkve i četiri luksuzna hotela ubili preko 250 ljudi. U zemlji je povišen stupanj sigurnosti s oko 10.000 vojnika raspoređenih diljem te otočne države koji vrše pretrese i racije u lovu na pripadnike dviju lokalnih islamističkih skupina za koje se vjeruje da stoje iza napada.
Nadbiskup Colomba, cardinal Malcolm Ranjith, održao je posebnu propovijed u crkvici koja se nalazi uz njegov dom.
"Ne možemo nekoga ubiti u ime Boga (...) golema se tragedija dogodila, uvreda čovječanstvu", kazao je nadbiskup u nazočnosti predsjednika Maithripale Sirisene, premijera Ranila Wickremesinghea i bivšeg predsjednika Mahinde Rajapakse.
"Pružamo ruku prijateljstva i bratstva svoj našoj braći i sestrama bez obzira na klasna, društvena ili vjerska obilježja po kojima se razlikujemo", poručio je nadbiskup.
"Molimo da zavlada mir i suživot, međusobno razumijevanje bez podjele", rekao je.
Nakon propovijedi, nadbiskup i politički čelnici zapalili su svijeće za žrtve samoubilačkih napada.
Većina žrtva su stanovnici Šri Lanke, ali u napadima je poginulo 40 stranaca iz Velike Britanije, SAD-a, Australije, Turske, Indije, Kine, Nizozemske, Portugala.
Za sada je identificirano osam napadača, a vlada je potvrdila da se radi o obrazovanim osobama višeg društvenog statusa. U akcijama vojno-policijskih snaga privedeno je više od 100 ljudi, uključujući strance iz Sirije i Egipta.
Većina od 22 milijuna stanovnika su budisti. Manjinske skupine čine hindusi, muslimani i kršćani.
Policija češlja zemlju u potrazi za teroristima
U Šri Lanki je i dalje izvanredno stanje s visokim stupnjem sigurnosti, a gotovo 10.000 vojnika je na ulicama diljem te otočne države gdje provode akcije potrage i lova na članove dviju islamističkih skupina za koje se vjeruje da stoje iza napada.