Premijer Andrej Plenković odbacio je u utorak prigovore da je utjecao na odluku visokog međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta oko izbora nove vlade Federacije BiH, ističući kako njemački političar na čelu međunarodne administracije samostalno donosi odluke.
Na novinarski upit o tome je li "pomogao visokom predstavniku" da donese odluku kojom je deblokirao Federaciju BiH, koja je vladu dobila tek potkraj prošloga tjedna, sedam mjeseci nakon održanih izbora, Plenković je niječno odgovorio. "Mi pratimo tu priču u bosanskohercegovačkim medijima i političkom kontekstu i političkome eteru", kazao je dodavši da je "visoki predstavnik Schmidt samostalan u svom radu".
Hrvatski premijer u Mostaru je sudjelovao na ceremoniji otvaranja Sajma gospodarstva.
Najveća bošnjačka Stranka demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića optužila je visokog međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta da je odluku o deblokadi Federacije BiH, kojom je potvrđeno da ova stranka ostaje izvan vlasti, donio u dogovoru s premijerom Andrejem Plenkovićem.
Novu vladu Federacije BiH uspostavile su stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora BiH te grupacije koju predvodi SDP-a BiH, čiji je predsjednik i premijer Nermin Nikšić nazočio u utorak i otvaranju sajma gospodarstva u Mostaru.
Premijer Plenković dodao je kako je Zagrebu važno da BiH funkcionira dobro kao država i da su funkcionalne sve njezine institucije kako bi bile u stanju provoditi reforme.
Brnabić: Ne očekujem nikakav dogovor u Bruxellesu
U Mostaru je boravila i srbijanska premijerka Ana Brnabić, koja je u odvojenoj izjavi za medije rekla kako ne očekuje nikakav dogovor između predsjednika Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Albina Kurtija, na sastanku koji se tijekom dana održava u Bruxellesu. Za neuspjeh je optužila kosovsku stranu.
"Nažalost, nemam nikakva očekivanja od sastanka. Ne vidim kako će se to promijeniti nakon 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma. Ne vidim spremnost u Prištini", rekla je.
Premijerka Brnabić je kazala kako Priština krši odredbe toga sporazuma počevši s održavanjem izbora koje Srbi na Kosovu ne podupiru, do smjene direktora policije regije sjever.
"Pokušavamo nastaviti biti tolerantni, čuvamo mir i kakvu-takvu stabilnost usprkos naporima Prištine da izazove destabilizaciju", rekla je Brnabić.
U Bruxellesu se pod okriljem međunarodne zajednice danas održava sastanak srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Albina Kurtija u okviru dijaloga o normalizaciji međusobnih odnosa.
'Hrvatska je neprijateljska zemlja'
Inače, Brnabić se u Mostaru družila s premijerom, nakon što je prije nekoliko dana posjetila Zagreb, gdje su s posebnom pozornošću bile upraćene njezine izjave.
"U regiji kakva je naša, koja je komparativno mala, upućeni smo jedni na druge, svaki uspjeh znači i veću stabilnost i bolji potencijal za sve nas", poručila je Ana Brnabić prije nekoliko dana u Zagrebu čestitajući Andreju Plenkoviću na uspjesima Hrvatske.
Šest mjeseci ranije, Brnabić je inače izjavila kako je "Hrvatska neprijateljska zemlja Srbiji". Anu Brnabić i njezin dolazak u Zagreb na svom je Twitteru komentirala i bivša premijerka Jadranka Kosor.
"Dan uoči obilježavanja obljetnice akcije Bljesak, draga gošća AP, A. Brnabić, u Zagrebu je rekla da stoji iza izjave kako je RH “neprijateljska zemlja”. Ona tvrdi da smo “etnički očistili” RH. Branitelji šute, muči ministar branitelja. Sve za vlast sa SDSS-om", napisala je.