Hrvatski predsjednik Zoran Milanović izjavio je u utorak na otvorenju ekonomskog foruma "Business Meets Politics - Energetika danas i sutra" da su 'SAD i Rusija dvije velike i neuništive države''. No, u svjetlu zbivanja u Ukrajini i dramatične promjene geopolitičkih odnosa, legitimno je postaviti pitanje može li Rusija doživjeti sudbinu Sovjetskog Saveza koji se raspao 1991. godine, nakon 69 godina postojanja.
O tome može li se agresija na Ukrajinu obiti o glavu Vladimiru Putinu i rezultirati komadanjem Rusije, za televiziju N1 govorio je vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić.
'To bi zbilja bio crni scenarij'
“U širim krugovima se raspravlja o toj vrlo, vrlo crnoj izvjesnoj situaciji. To bi zapravo značilo vrlo velike sigurnosne probleme, ne samo za samu Rusiju, nego za cijeli svijet. Riječ je o nuklearnoj sili, zemlji koja raspolaže s velikim brojem nuklearnih reaktora. Kad bi došlo do takve situacije, Zapad i cijeli svijet bi morali reagirati tako da zaštite sve te potencijale. Kad govorimo o tome, to je zbilja crni scenarij”, smatra Avdagić.
No, napominje da takav scenarij trenutno nije izgledan.
“Realnost je, kad gledamo sada Rusiju, što ne vidimo te pukotine koje bi naznačile da dolazi do takvog jednog crnog scenarija. Ne u ovom trenutku. Međutim, pukotine postoje. Na razini utjecaja slamanja društva, možemo reći da su i nešto snažnije nego što je to bilo u situaciji s Afganistanom i raspadom Sovjetskog Saveza”, kaže Avdagić.
'Kohezivni element u Rusiji mnogo je jači'
Ključna razlika između nekadašnjeg Sovjetskog Saveza i današnje Rusije jest, kaže Avdagić, što sada u Ruskoj Federaciji nema zemalja koje bi težile odcjepljenju.
“Kohezivni element unutar Ruske Federacije je daleko jači nego što je to bilo u slučaju Sovjetskog Saveza. Tamo su bile baltičke zemlje koje su tražile trenutak da izađu”, kazao je.
Podsjetio je i na pobunu u Čečeniji čiji je današnji lider najveći pobornik kremaljske elite. No, cijepanje Rusije moglo bi se dogoditi pod određenim okolnostima.
“Ako se ovakva situacija nastavi, ako mrtvi i dalje budu dolazili, ako ekonomija potpuno oslabi, jedan dio sastavnica Rusije bi mogao reći da to tako više ne ide i da će im bolje biti samima”, smatra Avdagić i dodaje da je taj sceanrij moguć ako rat u Ukrajini postane još brutalniji, a posljedice po Rusiju još veće nego što su sada.
Sličnost politika Putina i Miloševića
Avdagić smatra da pravi razlog za invaziju na Ukrajinu nije sprječavanje širenja NATO-a, nego ruske imperijalističke ambicije.
“Oni pate od tih imperijalističkih poriva. Djelomično to jest vezano uz Sovjetski Savez i njegovu nekadašnju veličinu. S druge strane, kao što je Slobodan Milošević odlučio zamijeniti Jugoslaviju idejom Velike Srbije, nevjerojatno usporedivo Putin koristi sličnu nacionalističku retoriku i sad govori o Velikoj Rusiji, kao da ona nije dovoljno velika već sada. Najveća je država na svijetu, i pokušava imperijalistički podjarmiti jedan dio zemalja, što silom, što kupovinom, ali vidimo da to ne ide, kao što nije išlo ni u slučaju raspada Jugoslavije”, kazao je Avdagić za N1.
Na pitanje bi Rusija imala snage spriječiti odvajanje nekih dijelova Rusije, s obzirom na svoj vojni angažman u Ukrajini, Avdagić kaže kako bi tada morala napustiti ukrajinski teritorij.
''Ne treba se zavaravati, i dalje vidimo da imaju snagu. Ako ništa drugo, imaju snagu uništavati. Tu je i nuklearno oružje. Možemo reći da smo ušli u jedan mini moment u segmentu odnosa prema taktičkom nuklearnom naoružanju. Tu idemo na onaj segment što njihova nuklearna doktrina kaže: oni ga mogu koristiti u slučaju ugroze opstojnosti Ruske Federacija. To se može jako široko tumačiti. To se može tumačiti i u razgovoru o tome da se Ruska Federacija kao takva raspada”, istaknuo je.
'Rusija bliža Sjevernoj Koreji nego Zapadu'
U kontekstu nuklearnog naoružanja, Avdagić smatra da je Rusija bliža Sjevernoj Koreji, nego zapadnim nuklearnim silama.
“Ključni problem s Rusijom nije samo to tko i kako vlada Kremljem, nego i činjenica da se radi o nuklearnoj sili koja se ne ponaša kao nuklearne sile Zapada, nego više kao Sjeverna Koreja, jedna nova i nestabilna nuklearna sila. To je ono što je problem. Imate zemlju koja je stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, a u odnosu prema susjedima se ponaša kao Sjeverna Koreja. Ludo, ludo!”, ističe.
Ako bi u nekom trenutku došlo do crnog scenarija i raspada današnje Rusije, postavlja se pitanje kakva bi bila sudbina ruskog lidera Vladimira Putina. Avdagić smatra da njemu bijeg nije opcija.
“Ne znam više gdje bi on mogao pobjeći nakon svega. To je ono što se vrlo često događa diktatorima, apsolutistima. … Ova elita i sam Putin sve ovo skupa gledaju, između ostalog, kao igru života i smrti, jednu ležernu igru u kojoj oni nisu izravno niti malo ugroženi. To znači da on neće dopustiti razvoj takvog scenarija sve dok to može napraviti, a raspolaganje ovakvim arsenalom, između ostalog i nuklearnim, govori da se može slomiti nekakav otpor”, kaže.
'Ugled Rusije u svijetu potpuno je uništen'
Avdagić ističe da se nekad Rusiju gledalo kao velesilu, a danas joj je ugled razoren.
“Nažalost, nalazimo se u jednom vrlo nestabilnom trenutku za cijeli svijet. Sve to skupa, i taj ukupni arsenal, vojni potencijal koji imaju, govori da sada ne gledamo nešto za što možemo reći da je raspad. Nitko prije godinu dana nije razgovarao o tome da je moguć i izgledan raspad Ruske Federacije. Danas je to otvorena tema i zbog toga što se Rusija i iznutra i sustavno uništava, a da ne kažemo da je njen ugled u potpunosti uništen izvan same Rusije. Bilo je puno zemalja koje su smatrale da Rusija čuva međunarodno pravo i međunarodne odnose, a sad vide da to nije tako. Oni su izgubili sav ugled, moralni kapacitet, oni su na nuli. Jedino za što Rusija danas vrijedi su energenti i nuklearni potencijal i nešto malo ta njihova veličina, ali to je ugroženo u ovom trenutku”, zaključio je Avdagić.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.