Dok se bliži još jedan ključni summit - 21. konferencija stranaka Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama u prosincu u Parizu – vrijedi podsjetiti na nekoliko važnih činjenica o globanom zatopljenju.
Deset država – tri četvrtine zagađenja
Prvo, ne snose svi jednaku dogovornost. Deset država – vodećih zagađivača proizvode gotovo tri četvrtine ukupne emisije stakleničkih plinova.
Drugo, energetski sektor igra ključnu ulogu u izazivanju klimatskih promjena.
Tražimo li rješenje problema, te dvije činjenice valja najprije uzeti u obzir, piše Ben Schiller na portalu Co.Exist.
Ova interaktivna karta točno pokazuje koliko je koja pojedina zemlja pridonosila klimatskim promjenama 2012. godine, posljednje za koju postoje dostupni podaci. Kartu je izradila nevladina organizacija iz Washingtiona World Resources Institute (WRI).
Energetski sektor i poljoprivreda
Iako je energetski sektor najveći zagađivač, značajan je "doprinos" i nekih drugih. Tako, primjerice, polovicu emisije stakleničkih plinova u Brazilu - a to je jedan posto ukupne globalne emisije - stvara poljoprivreda.
Također, poljoprivreda Australije svojom emisijom plinova sudjeluje s čak 1,5 posto u globalnom onečišćenju, što je strašno puno s obzirom da se radi o zemlji sa samo 23 milijuna stanovnika.
Sjedinjene Američke Države, kao drugi najveći svjetski zagađivač atmosfere, imaju najveću stopu emisije stakleničkih plinova po stanovniku - osam puta veću od Indije s njenih 1,3 milijarde stanovnika.
Čak šest od deset najvećih svjetskih zagađivača su zemlje u razvoju, među njima i najveći zagađivač, Kina, koja sama stvara čak četvrtinu ukupne emisije plinova.