Kineske oružane snage imaju samopouzdanje i sve kapacitete da spriječe bilo kakvo vanjsko uplitanje ili sprječavanje separatističkih zavjera usmjerenih na dobivanje neovisnosti Tajvana, rekao je u utorak glasnogovornik kineskog Ministarstva obrane, viši pukovnik Tan Kefei, komentirajući godišnje izvješće Pentagona koje pokriva kinesku vojnu snagu.
"Rješavanje pitanja Tajvana unutarnja je stvar kineskog naroda", citiralo je kinesko ministarstvo obrane Tana na svom službenom WeChat kanalu, prenosi ruski Tass. Prema njegovim riječima, trenutno su "neki u Sjedinjenim Državama u iluziji da bi mogli obuzdati Kinu putem Tajvana, dok se administracija (tajvanske vladajuće) Demokratske progresivne stranke uzalud pokušava osloniti na Sjedinjene Države u svojoj potrazi za neovisnošću." To je, naglasio je Tan Kefei, "izvor napetosti u Tajvanskom tjesnacu".
'Ne odričemo se uporabe sile'
"Predani smo održavanju mira i stabilnosti u Tajvanskom tjesnacu, no ne odričemo se uporabe sile i zadržavamo pravo poduzimanja svih potrebnih mjera", poručio je glasnogovornik kineskog vrha. "Kineska narodnooslobodilačka vojska (PLA) ima samopouzdanje i sve kapacitete da spriječi bilo kakvo vanjsko uplitanje ili separatističke planove koji traže neovisnost Tajvana i postizanje potpunog ponovnog nacionalnog ujedinjenja", zaključio je.
U svom godišnjem izvješću o vojnoj sposobnosti Kine, objavljenom prošloga tjedna, Pentagon vjeruje da Peking može upotrijebiti niz vojnih kampanja protiv Tajvana, u rasponu od blokade do "invazije punog opsega".
Rusija podržava službeni stav Kine
Tajvanom upravlja lokalna uprava od 1949. kada su preostale snage Kuomintanga na čelu s Čang Kai-šekom (1887.-1975.) poražene u Kineskom građanskom ratu i sklonile se na otok. Tajvan je sačuvao zastavu i nekoliko drugih simbola Republike Kine koji su postojali prije nego što su komunisti preuzeli kopno. Prema službenom stajalištu Kine koje podržava većina zemalja, uključujući Rusiju, otok Tajvan jedna je od kineskih provincija.
SAD je 1979. prekinuo diplomatske veze s Tajvanom i uspostavio odnose s NR Kinom. Premda priznaje politiku 'jedne Kine', Washington i dalje nastavlja održavati kontakt s upravom Taipeija i opskrbljuje otok oružjem. Napetosti su porasle u Tajvanskom tjesnacu nakon posjeta predsjednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi otoku početkom kolovoza.