JE LI SULTAN IZIGRAO EUROPU? / Uzeo je novac i potkopao sporazum; njegova policija hvata izbjeglice i deportira ih u ratnu zonu

Image
Foto: AFP, Tobias SCHWARZ

Turska je primila oko 3,6 milijuna izbjeglica iz Sirije, više nego ijedna druga zemlja.

8.8.2019.
7:02
AFP, Tobias SCHWARZ
VOYO logo

Muhamed Kaya ima samo jednu želju: što prije otići iz Istanbula i iz Turske. On je već dva tjedna zaglavljen u jednom istanbulskom stanu skupa s još deset izbjeglica iz Sirije. Naizmjence izlaze iz stana i odlaze na tržnicu kupiti namirnice. Inače ne izlaze jer se boje da ih na ulici ne pokupi turska policija i vrati nazad u Siriju.

Stoga Kaya i govori pod tim lažnim imenom dok za njemački Spiegel priča kako turska policija po ulicama kupi sirijske izbjeglice i deportira ih natrag u Siriju, u pokrajinu Idlib, pravo u ratnu zonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ANKARI PLAĆENO TRI MILIJARDE EURA DA ZAUSTAVI IZBJEGLICE: /

'Migrantski sporazum EU s Turskom funkcionira'

Image
ANKARI PLAĆENO TRI MILIJARDE EURA DA ZAUSTAVI IZBJEGLICE: /

'Migrantski sporazum EU s Turskom funkcionira'

Erdogan uzeo novac, a izbjeglice vraća?

Njemački Spiegel piše, pozivajući se na podatke sirijske oporbe, da je krajem srpnja oko tisuću sirijskih izbjeglica deportirano iz Turske u pokrajinu Idlib, a oko pet tisuća uhićeno ih je zbog nevažećih dokumenata. U Siriji, naime, snage tamošnjeg diktatora Bašara al-Asada mjesecima pokušavaju vratiti pokrajinu Idlib pod svoju kontrolu, a Ujedinjene nacije ponovno upozoravaju na najveću humanitarnu katastrofu stoljeća.

Sve te vijesti iznova su pokrenule raspravu o sporazumu o izbjeglicama sklopljen 2016. godine između EU i Turske. Tada je, među ostalim, EU obećala Redžepu Tajipu Erdoganu financijsku pomoć tražeći zauzvrat da izbjeglice drži podalje od Europe. Sporazum je također predviđao da se migranti po hitnom postupku s grčkih otoka, dakle s teritorija EU, vrate u Tursku pod pretpostavkom da je Turska sigurna treća zemlja. No, organizacije za ljudska prava od početka su to negirale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulla Jelpke, glasnogovornica njemačke stranke Die Linke (Ljevica) kaže kako je vijesti o turskom protjerivanju sirijskih izbjeglica u Idlib navode na samo jedan zaključak: da se suradnja s Erdoganom po pitanju izbjeglica odmah mora prekinuti.

Iz odgovora njemačke savezne vlade zastupnicima stranke Die Linke proizilazi da su upoznati s vijestima o "navodnom vraćanju sirijskih državljana", ali ističu kako turska vlada to opovrgava. Njemačka vlada također pozdravlja tvrdnje turskog ministra unutarnjih poslova da nije bilo deportacije Sirijaca i drugih izbjeglica te da su zaštićeni u skladu sa Ženevskom konvencijom. Ti odgovori, kaže zastupnica Die Linke Gökay Akbulut, kazuje da vlada izbjegava odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Kada bi sporazum propao bila bi to katastrofa'

Turska je primila oko 3,6 milijuna izbjeglica iz Sirije, više nego ijedna druga zemlja. Međutim, entuzijazam oko prihvata izbjeglica je splasnuo jer se Turska u međuvremenu našla u ekonomskoj krizi. Napetost između Turske i Sirije raste pa je Erdogan napravio zaokret u izbjegličkoj politici i podigao zid na granici sa Sirijom.

Organizacija "Pro Asyl" osuđuje turske vlasti, koje navodno stalno vrše pritisak na izbeglice kako bi dobrovoljno napustile Tursku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački politički savjetnik Gerald Knaus, jedan od arhitekata sporazuma s Turskom, zatražio je jamstva za izbjeglice protjerane iz Europe u Tursku. Knaus smatra da sporazum nema alternative te da je u interesu svih da Turska bude sigurna za Sirijce. Da bi se to postiglo, kaće Knaus, Europa mora pokazati solidarnost i angažman.

"Kada bi sporazum propao, situacija bi se pogoršala za sve sudionike, a ponajprije za izbjeglice", kazao je Knaus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo