U Italiji se danas broj gradova na crvenom alarmu zbog ekstremnih vrućina popeo s 10 na 15. Upozorenje ukazuje na uvjete koji prijete cijeloj populaciji, a ne samo ranjivima, piše Hannah Thomas-Peter, dopisnica za klimatske promjene i energiju, za Sky News.
Gianluca Borsari iz riječnog odjela Nacionalne policije Rima rekao mi je da je rijeka Tiber pala nekoliko metara tijekom posljednjih nekoliko godina i da je trenutno posebno niska. Ukazao je na ostatke starorimskog mosta koje je otkrila voda koja pada, te na usamljenog ribara na komadu mulja koji nikada nije postojao.
"To jako otežava plovidbu rijekom. A divlje životinje pate."
"To nije normalno", dodao je, razmišljajući o tome kako klimatske promjene uzrokuju nepredvidljivije vrijeme i više temperature.
"Nekada smo imali četiri godišnja doba, a sada je nemoguće reći što se događa."
Češći i ekstremni vremenski uvjeti
Talijanski ministar za okoliš, klimatske promjene i energetsku sigurnost, Gilberto Pichetto Fratin, rekao je da zemljopisni položaj Italije znači da mora prihvatiti i prilagoditi se općenito višim temperaturama i češćim i teškim ekstremnim vremenskim uvjetima.
Rekao je da je posljednjih godina došlo do "eksplozije" svijesti o klimatskim promjenama među talijanskim stanovništvom jer je zemlja sve više pogođena.
"Čak i ako Italija nije najveći svjetski zagađivač, još uvijek moramo učiniti sve što je potrebno da zajedno s Europskom unijom postignemo ciljeve klimatske neutralnosti", rekao je.