Više od 3,5 milijuna građana EU-a podnijelo je zahtjev za ostankom u Velikoj Britaniji pod uvjetima predstavljenim nakon referenduma, rekla je britanska vlada u četvrtak. Ukupan broj blizu je broju europskih građana koji su živjeli u Britaniji uoči referenduma o napuštanju Europske unije u lipnju 2016. godine. To pokazuje da se nije dogodio egzodus koji su predviđali mnogi političari i medijski komentatori.
'Oni su naši prijatelji, obitelj i susjedi'
"Brojka od 3,5 milijuna dosegnuta je, a zahtjev se može podnijeti do 30. lipnja 2021. godine, zbog čega je ovo najveći pothvat svoje vrste u britanskoj povijesti", rečeno je iz ministarstva unutarnjih poslova.
"Građani EU-a sastavni su dio našeg društva", rekao je Kevin Foster, ministar za imigracije. "Oni su naši prijatelji, obitelj i susjedi, obogaćuju našu kulturu i zajednicu", dodao je.
Promjene imigracijskih pravila
Foster je rekao da vlada planira predstaviti promjene britanskih imigracijskih pravila u parlamentu u četvrtak. Britanija je formalno napustila Europsku uniju 31. siječnja.
Premijer Boris Johnson obećao je završiti pregovore po pitanju budućih britanskih odnosa s EU-om do kraja ove godine. Mnogi analitičari govorili su da je taj rok nemoguće ispuniti, čak i prije nego što je pandemija koronavirusa prisilila dvije strane da ograniče svoje pregovore na razinu video konferencija.