U brojnim europskim zemljama temperature ruše rekorde, a Akropola u grčkoj prijestolnici Ateni zatvorena je tijekom najtoplijih sati dana kako bi se posjetitelji zaštitili od intenzivnog toplinskog vala koji je zahvatio zemlju, piše BBC. U najpopularniju atrakciju zemlje ne može se između 12 i 17 sati.
Posljednjih dana grčki Crveni križ angažiran je kako bi osigurao boce s vodom i pomogao ljudima koji osjećaju mučninu i vrtoglavicu na vrućini. Velik dio južne Europe prolazi kroz ekstremne vrućine s mogućim rekordnim temperaturama koje se očekuju sljedeći tjedan.
U Grčkoj također postoji strah od veće opasnosti od požara, posebno u područjima s jakim vjetrovima. BBC se osvrnuo i na strašan požar oko Šibenika, u kojem su gorjele kuće, automobili, a bilo je i ozlijeđenih. Ranije ovog tjedna, muškarac u svojim četrdesetima umro je od vrućine nakon što je kolabirao u sjevernoj Italiji.
Uzrok je toplinski val Kerber, kojeg je Talijansko meteorološko društvo nazvalo prema troglavom čudovištu koje se pojavljuje u Danteovom Paklu.
Očekivao se da će dosegnuti vrhunac u petak, ali talijanski meteorolozi upozoravaju da će sljedeći toplinski val nazvan Charon po brodaru koji je u grčkoj mitologiji isporučio duše u podzemni svijet, idući tjedan ponovno povisiti temperature iznad 40 stupnjeva.
Toplinski valovi vidljivi su i u dijelovima SAD-a, Kine, Sjeverne Afrike i Japana.
Hoće li turisti odustati zbog vrućina?
O vrućinama se raspisao i Independent koji kaže kako putnici iz Ujedinjenog Kraljevstva, SAD-a i drugih dijelova svijeta možda sa zabrinutošću gledaju na planirana putovanja na Mediteran. U članku pod naslovom "Je li sigurno putovati u Italiju, Španjolsku, Grčku i Hrvatsku" navode kako se "čini da se iznad Sredozemlja smjestilo područje visokog tlaka s malo znakova opadanja“, dodajući da je smrtonosni toplinski val Kerber zahvatio južnu Francusku, Španjolsku, Italiju, Hrvatsku, Grčku i Tursku, kao i manje zemlje u regiji Sredozemlja.
Na velike vrućine upozorenja su izdala i Mađarska i Srbija. Kako bi se zaštitili od vrućina, putnicima se savjetuje izbjegavanje boravka vani tijekom najtoplijeg dijela dana (obično od 11 do 15 sati), nošenje lagane, široke odjeće i šešira i pijenje puno vode.
Europa je 2022. doživjela najtoplije ljeto ikad zabilježeno, što je uzrokovalo gotovo 62.000 smrtnih slučajeva između 30. svibnja i 4. rujna. U većini zemalja žene su umrle više nego muškarci, piše CNN.
Deset zemalja koje su imale najveću smrtnost zbog vrućina su Italija, Grčka, Španjolska, Portugal, Bugarska, Hrvatska, Malta, Litva, Estonija i Rumunjska. Toplina se naziva "tihi ubojica" jer je ne možete vidjeti, ali može brzo postati smrtonosna. Vrlo mladi, stariji i oni koji moraju dugo vremena provoditi vani, kao što su radnici na otvorenom i beskućnici, posebno su ranjivi.